تبلیغات دیجیتال یکی از قدرتمندترین راه‌های راه‌اندازی و رشد هر کسب‌وکاری چه آنلاین و چه غیر آنلاین است. این راه برای هر نوع محصول، خدمات یا کسب‌و‌کاری قابل استفاده است، اما چرا تبلیغات دیجیتال تا این حد مهم و مفید است؟ تبلیغات دیجیتال برای تازه‌کارها به معنای ارائه‌دهنده مهم‌ترین عنصری است که یک کسب‌وکار نیاز دارد. این مهم‌ترین عنصر نیز در واقع همان ترافیک سایت است. همه ما به ترافیک نیاز داریم تا بتوانیم افزایش جذب مشتری داشته باشیم و در نتیجه درآمد بیشتری نیز پیدا کنیم. طبیعی است که برای رسیدن به موفقیت، مسائل بیشتری نیاز خواهد بود. داشتن یک پیشنهاد خوب، محصول یا خدمت مطلوب، یک سایت زیبا و غیره، اما بدون وجود ترافیک هیچ‌کدام از این مسائل اهمیتی ندارند، چراکه در این صورت هیچ‌کسی نیست که آن‌ها را ببیند.

تبلیغات اینترنتی چیست؟

پرداختن به موضوع تبلیغات دیجیتال به معنای صحبت کردن در مورد پرداخت پول به یک رسانه است، چیزی که با کمک آن می‌توان توجه مخاطب را به خود جلب کرد. شاید این مفاهیم به نظرتان جدید بیاید، در صورتی که همان موضوعات پیشین هستند و تنها رسانه‌ها، استراتژی‌ها و ابزارها تغییر کرده‌اند.

به تبلیغات مانند شیر آبی نگاه کنید که ترافیک را به سمت شما روانه می‌کند و کنترل آن نیز دست شماست. می‌توانید شیر آب را کم یا زیاد کنید و یا حتی ببندید.

بعضی از افراد از هزینه‌های تبلیغات دیجیتال شاکی هستند و ترجیح می‌دهند که کار خود را به صورت طبیعی و با هزینه پایین‌تری انجام دهند، چیزی شبیه به SEO، اما باید پذیرفت که استفاده از این استراتژی‌ها نیز مشکلات خودش را دارد، مثلا:

 • ترافیک ازگانیک نیازمند صرف کردن مقدار قابل توجهی از زمان است.
 • ترافیک شما وابسته به الگوریتم‌هاست. یعنی ممکن است الگوریتم‌ها به‌روز شوند و ترافیک شما نیز کاهش یابد.
 • هیچ کنترلی بر روی ترافیک خود ندارید.

باید این را بدانید که چیزی به عنوان ترافیک رایگان وجود ندارد و شما یا باید پول پرداخت کنید یا زمان. گوگل و فیسبوک بیشترین درآمد خود را از همین تبلیغات به دست می‌آورند و در نتیجه سعی می‌کنند روز به روز به افزایش دیده شدن و کیفیت آن کمک کنند.

توصیه می‌کنیم که برای افزایش ترافیک هم از راه پرداخت پولی پیش بروید و هم راه‌های ارگانیک.

تبلیغات دیجیتال چگونه با سفر مشتری هماهنگ می‌شود؟

به طور کلی هدف دیجیتال مارکتینگ این است که اهداف و مشتری را به طور موازی با سفر مشتری هماهنگ کند. درست است که دنیا، دنیای دیجیتال است اما باید بپذیریم که هرگز نمی‌توانیم انسان‌ها را فراموش کنیم. طبیعی است که ما تبلیغات را برای بستر دیجیتال می‌سازیم، اما چه کسی آن‌ها را می‌بیند؟

هیچ تبلیغات دیجیتالی بدون شناخت مخاطبی که در آن طرف کامپیوترهاست موفق نخواهد شد.

سفر مشتری شامل چه بخش‌هایی است؟

حال که فهمیدیم نقش انسان در فرآیند بازاریابی ما تا چه حد مهم و حیاتی است، می‌توانیم به مراحل سفر مشتری بپردازیم:

آگاهی

در مرحله اول، شما تبلیغ خود را به افرادی نشان می‌دهید که احتمالاً برندتان را تا قبل از این هرگز ندیده بودند. در نتیجه مخاطب بعد از دیدن آگهی از برند شما آگاه می‌شود.

تعامل

در مرحله بعدی سفر مشتری، قرار است که مخاطب را با خواندن پست، تماشای ویدئو‌، گذاشتن کامنت و… سرگرم کنید تا بتواند تعامل بیشتری با شما داشته باشد. در این میان، برگزاری مسابقات آنلاین نیز گزینه‌ای بسیار مفید و کاربردی است، چراکه جذابیت لازم را برای مخاطب دارد و کارایی آن نیز بسیار ساده است.

مشترک شدن

قدم بعدی این است که مخاطب اطلاعات تماس خود را به شما ارائه دهد. به این وسیله شما همواره می‌توانید با مخاطب خود ارتباط صمیمانه‌ای داشته باشید. معمولاً این تعامل با کمک ایمیل مارکتینگ صورت می‌گیرد، اما راه‌های دیگری مانند ارسال پیامک و غیره نیز پیش رویتان قرار دارد. شما می‌توانید در ازای عضویت در خبرنامه، مزایایی از جمله اعطای محصولی باارزش یا به صورت رایگان و یا با قیمت بسیار پایین‌تر را نیز برایشان در نظر بگیرید.

تبدیل

حالا وقت فروش می‌رسد. باید بگوییم که همه این قسمت از سفر مشتری درباره تولید و جذب مخاطب است.

اشتباهی که بیشتر شرکت‌ها مرتکب می‌شوند این است که از قدم چهارم، یعنی تبدیل شروع می‌کنند و سه مرحله قبل آن را نادیده می‌گیرند.

زمانی که شما سه مرحله اول را پشت سر می‌گذارید، می‌فهمید که چه مخاطبانی بیشتر شبیه به خریداران شما هستند و به چه چیزهایی نیز علاقه بیشتری دارند.

رشد

در این قسمت، مشتریان شما خریدهای بیشتر و بزرگ‌تری انجام می‌دهند.

مهم‌ترین بسترهای تبلیغاتی دیجیتال

به یاد داشته باشید که مفهوم تبلیغات پولی چیز جدیدی نیست، فقط این کانال‌ها و رسانه‌ها هستند که تغییر کرده‌اند.

شما می‌توانید انواع پلتفرم و کانال‌های مختلف را برای تبلیغات خود انتخاب کنید، چیزهایی مانند:

 • Google
 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube

بسته به صنعت، مخاطبان و استراتژی خود می‌توانید از هر کدام از رسانه‌های موجود استفاده کنید.

فیسبوک و اینستاگرام

تبلیغات در فیسبوک و اینستاگرام

امروزه فیسبوک به یکی از باارزش‌ترین سیستم‌های تبلیغات آنلاین در دنیا تبدیل شده است، البته باید بگوییم که Instagram هم متعلق به فیسبوک است.

حالا به آمار بپردازیم:

 1. فیسبوک
 2. 1.41 میلیارد کاربر فعال ماهانه
 3. 18- 24 سال — 76%
 4. 25-29 سال — 84%
 5. 30-49 سال — 79%
 6. 50-64 سال — 68%
 7. +65 سال — 46%
 8. کاربران حدود 38 دقیقه در روز در این پلتفرم حضور دارند.
 9. 74% از کاربران روزانه وارد سیستم خود می‌شوند.
 10. 94% از ورودی فسیبوک از موبایل است.
 1. اینستاگرام
 2. 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه
 3. 18-29 سال — 67%
 4. 30-49 سال — 47%
 5. 50-64 سال — 23%
 6. +65 سال — 8%
 7. کاربران حدود 28 دقیقه در روز در این پلتفرم حضور دارند.
 8. 63% از کاربران روزانه وارد سیستم خود می شوند
 9. 73% از نوجوانان آمرکایی معتقدند که اینستاگرام بهترین راه برای برقراری ارتباط با برندها با کمک محصولات یا تبلیغات است.

خوبی این دو پلتفرم این است که طیف وسیعی از تبلیغات را پوشش می‌دهند، مانند تبلیغات عکسی، ویدئویی، گالری عکس و… اینستاگرام و فیسبوک همواره در حال آزمایش و طراحی مدل‌های متنوع و جدید تبلیغاتی هستند تا بتوانند تعامل مخاطب را افزایش دهند.

یکی از چندین روش افزایش فروش در اینستاگرام همین تبلیغات است.

حالا این تبلیغات میتواند توسط خود اینستاگرام انجام شود میتواند هم توسط اینفلوئنسرها. مهم این است که این تبلیغات میتوانند تاثیر بسیار زیادی در افزایش فروش شما در اینستاگرام داشته باشند البته اگر به صورت صحیح انجام شود.

Google

تبلیغات در گوگل
تبلیغات در گوگل

تبلیغات گوگل به 4 گروه تقسیم می‌شوند:

 • Search Network
 • Display
 • Gmail
 • App

Search Network: این تبلیغات در بخش سرچ گوگل نشان داده می‌شوند.

Display: این تبلیغات به صورت بنری بر روی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف نمایش داده می‌شوند.

Gmail: این تبلیغات هم در بخش جیمیل نمایش داده می‌شوند.

APP: اگر می‌خواهید اپلیکیشن خود را تبلیغ کنید هم می‌توانید از این نوع تبلیغات استفاده نمایید.

خوبی تبلیغات بخش سرچ گوگل این است که مشتری، به اصطلاح مشتری گرم است، این یعنی همین الان به دنبال چیزی می‌گردد و می‌خواهد جوابش را پیدا یا خرید کند.

Youtube

تبلیغات در youtube
تبلیغات در youtube

البته باید بدانید که این پلتفرم نیز متعلق به گوگل است و برای مدیریت تبلیغات خود از یک سیستم استفاده میکنند. اما تفاوت های بسیار زیادی دارند.

بعد از گوگل، بیشترین میزان سرچ در این پلتفرم اتفاق می افتد. برای مارکترها Youtube مثل یک معدن طلا است.

 • 2 میلیارد کاربر فعال ماهانه
 • 15-25 سال — 81%
 • 26-35 سال — 71%
 • 36-45 سال — 67%
 • 46-55 سال — 66%
 • 56+ سال —58%
 • کاربران حدود 11 دقیقه در روز در این پلتفرم حضور دارند.
 • بیش از 70% از بازدیدهای یوتیوب از سمت موبایل است.
 • 70% از بخش تماشا مربوط به پیشنهادات مرتبط یوتیوب است.

مثل هر پلتفرم تبلیغاتی دیگری، یوتیوب نیز انواع مختلفی برای تبلیغات دارد.

TrueView In-Stream Ads: این مدل تبلیغات به این صورت هستند که تبلیغ شما قبل از نمایش ویدئو اجرا خواهد شد و نکته جذاب آن نیز این است که شما زمانی پول پرداخت خواهید کرد که کاربر این تبلیغ را ببیند یا تعاملی با آن داشته باشد.

Video Discovery Ads: این مدل تبلیغات شبیه تبلیغات گوگل ادز هستند که بعد از سرچ ویدئو در یک بخش مجزا به شما نمایش داده می‌شوند. علاوه بر این باید بگوییم که این تبلیغات در صفحه اصلی و سرچ به نمایش در می‌آیند.

Bumper Ads: این مدل تبلیغات به صورت کوتاه (6 ثانیه) و غیر قابل رد کردن هستند و قبل از ویدئوها نمایش داده می‌شوند.

Pre-roll Ads: این نوع تبلیغات، طولانی و غیر قابل رد کردن هستند و قبل از پخش ویدئو به نمایش در می‌آیند.

ویدئو یک ابزار بسیار مهم و تأثیرگذار برای پیدا کردن مخاطبان جدید است. اگر بخشی از کار شما با ویدئو سر کار دارد توصیه می‌کنیم که از یوتیوب و آپارات استفاده کنید.

پلتفرم‌های دیگر تبلیغات دیجیتال

اینکه فیسبوک، اینستاگرام، گوگل و یوتیوب بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تبلیغات هستند به این معنی نیست که تنها انتخاب ممکن هم هستند، بلکه بسته به نوع کسب‌وکار شما می‌توانند کارآیی متفاوتی داشته باشند. با توجه به نوع کسب و کار شما این پلتفرم های میتوانند بسیار مفید باشند.

Amazon

آمازون در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌های تبلیغات دیجیتال برای شرکت‌های تجارت الکترونیک است. نزدیک به 59% از خریداران ابتدا محصولشان را در آمازون جستجو می‌کنند. تبلیغات جستجو می‌توانند در مکان‌های مختلفی مانند صفحه جستجو نمایش داده شوند.

Pinterest

این پلتفرم به عنوان یک راه عالی تبلیغاتی برای افرادی شناخته می‌شود که دنبال محصولات مختلف هستند. مردم اغلب در پینترست به دنبال محصولات جدید می‌گردند. اگر بتوانید محصولات خود را از نظر بصری نیز ارتقاء دهید، قطعاً مخاطبین بیشتری را به دست خواهید آورد.

Linkedin

لینکدین به عنوان یک شبکه اجتماعی برای متخصص‌ها شناخته می‌شود که ترافیک خیلی خوبی برای B2B مارکتینگ است. این پلتفرم نیز مدل‌های تبلیغاتی مختلفی را ارائه می‌دهد، چیزهایی مانند محتوای تبلیغاتی، تبلیغات متنی و Sponsored InMail.

مهم‌ترین نکته برای انتخاب مدل تبلیغات این است که بدانید کاربران شما بیشتر کجا هستند و به چه چیزهایی علاقه دارند. تبلیغات در جای دست و به مخاطب مناسب شانس بیشترین بهره و میزان ROI را خواهد داشت.

هدف‌گذاری تبلیغ

انتخاب پلتفرم تبلیغ، اولین قدم است، اما نکته بعدی این است که می‌خواهید این تبلیغات را به چه افرادی نشان دهید؟ باید بدانید که بسترهای متفاوت، هدف‌گذاری‌های متفاوتی نیز دارند. به طور مثال:

 • در گوگل ادورز شما انتخاب می‌کنید که چه کلماتی را به عنوان تبلیغ در نظر بگیرید.
 • در Linkedin می‌توانید شغل‌های متفاوتی را در نظر بگیرید.
 • در فیسبوک امکان آن را دارید که تبلیغات را بر اساس سلایق مخاطبین در نظر بگیرید.

بیشتر پلتفرم‌ها به شما دموگرافیک‌های مختلفی می‌دهند تا بتوانید مخاطب خود را به بهترین شکل هدف‌گیری کنید، اما دو نکته دیگر درباره هدف‌گذاری تبلیغ باید بدانید.

دمای ترافیک

وقتی مخاطبانی را مورد هدف قرار می‌دهید که به طور مثال شبیه به هم و به کسب‌وکار شما نیز نزدیک هستند، در اصطلاح مخاطب گرم نامیده می‌شوند. افرادی که هیچ آشنایی با برند شما ندارند و اولین بار است که تبلیغ شما را می‌بینند نیز مخاطب سرد خطاب می‌شوند.

اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا مفهوم ترافیک سرد و گرم مهم است؟ در پاسخ باید بگوییم که این مفاهیم به شما کمک می‌کنند که تبلیغات و فعالیت‌های خودتان را کاملاً به صورت استراتژیک تعریف کنید. هر کمپینی که ترافیک گرم را مورد هدف خود قرار دهد، با وجود کاهش مخاطبین می‌تواند سودآورتر باشد.

از طرف دیگر کمپین‌هایی با مخاطبان سرد، دارای طیف بسیار وسیع‌تری از مخاطبین هستند. با این حال برای موفق شدن در این کمپین‌ها نیاز به تبلیغ و پیام‌هایی بسیار جذاب و حرفه‌ای خواهید داشت. برای تبدیل ترافیک سرد به گرم باید مخاطبان خود را با برندتان آشنا کنید. مهم نیست که چه تعداد را مورد هدف قرار دادید، تکنیکی به نام ریتارگتیگ (Retargeting) وجود دارد که بسیار مؤثر خواهد بود.

ریتارگتینگ

ریتارگتینگ یعنی نشان دادن تبلیغ به افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید کرده‌اند. این یعنی اگر در فیسبوک شما نیز تعامل داشته باشند، تبلیغ به آن‌ها نمایش داده می‌شود. نکته قابل توجه این است که شما تبلیغات را به افرادی نشان می‌دهید که قبلاً از خدمات و یا محصولات شما بازدید کرده‌اند و این کار باعث بالا رفتن کیفیت این‌گونه تبلیغات خواهد شد.

ایجاد تبلیغات مؤثر

ایجاد تبلیغات موثر
ایجاد تبلیغات موثر

مسئله مهم دیگر این است که تبلیغاتی را بسازیم که واقعاً جذاب و مؤثر باشند. تا به اینجا پلتفرم‌های مختلفی را بررسی کردیم و باید بدانیم که مدل آگهی در هر پلتفرم متفاوت است. برای مثال گوگل ادورز فقط متن است (اما گوگل ادز صرفا متن نیست)، اما فیسبوک شامل عکس نیز می‌شود. هدف شما مشخص است. می‌خواهید نظر کاربر را به خود جلب کنید، تلاش شما باید بر این باشد که او اسکرول نکند و بر روی تبلیغ شما کلیک نماید.

در ادامه چند نکته مهم برای جذاب‌تر شدن تبلیغات را برایتان مطرح می‌کنیم…

نکات طراحی تبلیغات

برای اینکه مطمئن شوید تبلیغات شما به خوبی نمایش داده می‌شوند باید از رنگ مشخص و متن به صورت bold استفاده کنید. در انتخاب رنگ برای تبلیغات باید موارد مهمی را در نظر بگیرید:

 • از رنگ‌های خاص و با کنتراست بالا استفاده کنید. یادتان باشد باید تبلیغتان کاملاً مشخص باشد.
 • از رنگ‌های کسل‌کننده و سرد استفاده نکنید.
 • می‌توانید از سایت‌های مختلف قالب رنگ استفاده کنید تا بهترین ترکیب رنگ‌ها را به دست آورید.
 • می‌توانید برای تبلیغات خود از طراحی یکپارچه‌ای استفاده کنید که به تقویت برندینگ شما کمک می‌کند.

نکات فونت

 • بیشتر از 1 یا 2 نوع فونت استفاده نکنید.
 • از فونت‌های مرسوم بهره بگیرید.

نکات عکس

 • همیشه از عکس‌های باکیفیت استفاده کنید.
 • یادتان باشد که صرفاً به سراغ عکس‌های گوگل نروید. سایت‌های مختلفی برای پیدا کردن عکس‌هایی باکیفیت وجود دارد.

اهمیت لندینگ پیج

بعد از ساخت تبلیغ، آخرین کاری که باید قبل از انتشار انجام دهید، طراحی لندینگ پیج است. لندینگ صفحه‌ای است که کاربر بعد از کلیک بر روی تبلیغ وارد آن می‌شود. در طراحی این صفحه باید بسیار دقت کنید. اگر نتوانید صفحه جذاب و مناسبی طراحی کنید شرایط بدی پیش خواهد آمد.

توجه کنید که فونت، طراحی و رنگ تبلیغ با آن صفحه هماهنگی داشته باشد. کاربران بعد از کلیک بر روی تبلیغ می‌خواهند با یک پشنهاد روبه‌رو شوند. در غیر این صورت فکر می‌کنند که اشتباهی رخ داده و از آن صفحه خارج می‌شوند. نکته بعدی این است که شما باید تمرکز کاربر را فقط بر روی یک CTA حفظ کنید نه بیشتر!

معیارهایی برای سنجش موفقیت تبلیغات دیجیتال

بعد از اینکه کمپین خود را راه‌اندازی و اجرا کردید، وقت آن می‌رسد از خودتان بپرسید که آیا این تبلیغات مؤثر بودند یا خیر؟ قاعدتاً با توجه به هدفتان معیارهای متفاوتی وجود دارد تا بتوانید میزان موفقیت کمپین را اندازه‌گیری کنید.

 • درآمد: تبلیغ شما چقدر درآمد داشته است؟
 • بازگشت سرمایه تبلیغات (ROAS): مثلاً به ازای 100 هزار تومان چقدر درآمد داشتید؟
 • فروش: تعداد فروش تبلیغ چقدر است؟
 • هزینه هر تبلیغ: هزینه متوسط تبلیغات به ازای فروش (یعنی چقدر هزینه شده است تا یک خرید انجام شود؟)
 • مشتری: چقدر مشتری جذب کردید؟
 • هزینه هر مشتری (CPL): به ازای به دست آوردن یک مشتری چقدر هزینه شده است؟
 • نرخ کلیک (CTR): نرخ کلیک بازدیدکنندگان بر روی تبلیغ چقدر است؟
 • نرخ هر کلیک (CPC): به ازای هر کلیک چقدر هزینه شده است؟

به طور کلی لازم است که این موارد را بررسی کنید تا بتوانید کمپین‌های خود را بهبود بخشید، در غیر این صورت نمی‌توانید به بهترین سود ممکن دست پیدا کنید.

بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغات دیجیتال:

احتمالاً زمانی که اولین کمپین را راه‌اندازی می‌کنید منتظر این هستید که درآمد شما شروع شود، ولی متاسفانه باید بگوییم که اینطور نیست. در هر مرحله از کمیپن ممکن است وضعیت شما از عالی به افتضاح تغییر پیدا کند! اما نگران نباشید، دفعه اول همیشه همین‌طور است. باید تجربه کنید تا حرفه‌ای شوید. بدون تجربه موفقیتی نیز در کار نیست.

تبلیغات دیجیتال یک مهارت است:

مثل خیلی از موارد دیگر، تبلیغات دیجیتال هم یک مهارت به حساب می‌آید. شما با هر کمپینی که اجرا می‌کنید تجربه خود را افزایش می‌دهید. حتی اگر کمپین شما شکست بخورد، باز هم حداقل چیزی که به دست آورده‌اید این است که فهمیدید دلیل شکست این کمپین چیست. حالا می‌توانید از این نکات استفاده کنید تا در کمپین‌های بعدی خود موفق‌تر شوید. این فرآیند را بهینه‌سازی می‌گویند.

برخی از مواردی که قابل تغییر هستند:

 • تبلیغ جدید
 • هدف‌های جدید
 • لندینگ پیج جدید
 • پیشنهاد جدید
 • تنظیمات متفاوت در پلتفرم تبلیغاتی

مقیاس کمپین‌های تبلیغات دیجیتال

مقیاس به معنای این است که شما می‌خواهید نتایج مشابه بیشتری را از یک کمپین بگیرید. به طور کلی دو نوع مقیاس‌پذیری وجود دارد:

مقیاس‌پذیری افقی: به این معنا که بودجه تبلیغاتی خود را افزایش دهید.

مقیاس‌پذیری عمودی: به معنای اینکه اگر تبلیغ شما بر روی مخاطبان فعلی جواب داده است آن را به مخاطبان دیگر نیز نمایش دهید.

البته هدف قرار دادن هر مخاطبی درست نیست. مخاطب‌های جدید نیز باید به شخصیت و پرسونای مخاطب‌های فعلی شما نزدیک باشند تا بتوانید نتایج مشابهی را از آن‌ها بگیرید. اگر هزینه‌ها بالا رفت و یا مشکلاتی پیش آمد، می‌توانید مقیاس‌پذیری را به حالت تعلیق دربیاورید، به عقب برگردید و دوباره بهینه‌سازی‌هایی انجام دهید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه