ویزیتور و بازاریاب دو سمت و شغل مهم در هر کسب و کاری به شمار می روند که بهره وری صحیح و حساب شده از آن ها، تأثیر فوق العاده ای در ارتقای کسب و کار دارد. تفاوت ویزیتور و بازاریاب از بحث های بسیار مهم حوزه تجارت و کسب و کار است. در مقاله «تفاوت ویزیتور و بازاریاب چیست» مطالب دقیق و کاملی در خصوص فرق ویزیتور و بازاریاب و وظایف هریک از آن ها ارائه خواهد شد.

تفاوت ویزیتور و بازاریاب چیست؟

تفاوت ویزیتور و بازاریاب

بسیاری از فعالان حوزه کسب و کار و بازاریابی، هیچ اعتقادی به یکی بودن بازاریابی و ویزیتوری ندارند و همواره بر تفاوت ویزیتور و بازاریاب تأکید دارند. اگر از یک فرد عادی در جامعه در خصوص شغل ویزیتور بپرسید، اولین نکته ای که به ذهنش می رسد، کسانی است که در فروشگاه های زنجیره ای به معرفی اجناس می پردازند و آن ها را به مشتری می فروشند.

در نقطه مقابل، ذهنیت نسبت به بازاریابی متفاوت است.

تصور عمده مردم از شغل و وظیفه بازاریاب ها، برقراری تماس با فروشگاه های کوچک و بزرگ و… برای فروش محصول است. با این حال شغل ویزیتوری و بازاریابی دارای ابعاد گسترده ای هستند که به ترتیب مواردی همچون فروش اجناس در محل مشتری، تماس برای جذب مشتری و سیاست گذاری برای افزایش فروش تنها بخشی از این ابعاد هستند.

هر فرد پیش از آنکه شغلی را بر عهده بگیرد، باید به خوبی نسبت به آن شناخت داشته و به شرح وظایف هم آشنا باشد.

جالب است بدانید که بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها در زمان استخدام افراد مختلف برای عناوین شغل ویزیتوری و بازاریابی، آگهی اشتباه چاپ می کنند. در حقیقت آن ها شرح وظایف ویزیتوری را برای بازاریابی و شرح وظایف بازاریابی را برای ویزیتوری در نظر می گیرند. این موضوع از عدم آگاهی بسیاری از کسب و کار ها نسبت به تفاوت ویزیتور و بازاریاب حکایت دارد.

اگر بخواهیم یک معادل فارسی برای ویزیتور پیدا کنیم، عبارت «نماینده فروش»گزینه مناسبی است.

البته در زبان انگلیسی مفهوم ویزیتور با آنچه که ما به کار می بریم، تفاوت دارد. لذا اگر کسی بخواهد در مورد ویزیتوری مطالبی را به زبان انگلیسی جستجو کند، قطعاً به نتایج دقیقی نخواهد رسید. ویزیتور وظیفه مشخص و ساده ای دارد و آن هم، مراجعه حضوری به محل مشتری و گرفتن سفارش کالا است.

ویزیتور برخلاف بازاریاب، نقش قابل توجهی در فرایندهایی همچون قیمت گذاری محصول ندارد و صرفاً با معرفی محصول و ویژگی ها و مزایای آن، مشتری را برای خرید محصول ترغیب می کند.

در نقطه مقابل بازاریاب ها، دارای وظیفه گسترده تری هستند و در فاکتورهای مختلفی همچون قیمت گذاری، نحوه جذب مشتری و حتی چگونگی تحویل محصول نقش دارند.

بازاریاب یا مارکتر، همواره به دنبال روش هایی است که از طریق آن بتواند ارتباط بهتری میان کسب و کار و مشتری ایجاد کند. در بازاریابی علاوه بر دانش بالا، خلاقیت هم نیاز است تا استراتژی های جدید برای نحوه عرضه محصول، فروش و خدمات پس از فروش بیان شود.

وظایف بازاریاب

وظایف بازاریاب

بازاریابی از مهم ترین زیر مجموعه های حوزه کسب و کار و تجارت است که ریشه آن به تبلیغات می رسد و تأثیر به سزایی بر موفقیت یا حتی عدم موفقیت یک کسب و کار دارد.

یک بازاریاب خوب باید در وهله اول به خوبی نسبت به شغل و وظایف خود آگاهی داشته باشد. در ادامه باید تحقیقات گسترده ای را در بازار انجام دهد و نیازهای مردم را بشناسند. سپس مدیریت کسب و کار را به تولید و سرمایه گذاری در محصولاتی ترغیب کند که نیازهای مشتریان را برآورده می کند.

اهمیت تبلیغات

بازاریاب ها همچنین در فرایندهایی مثل تبلیغات با هدف آشنایی بیشتر مردم با محصول و کسب و کار و همچنین قیمت گذاری به منظور کسب بیشترین سود ممکن نیز نقش دارند. این موضوع از مهم ترین موارد فرق ویزیتور و بازاریاب است. یک بازاریاب حرفه ای باید، نسبت به فنون مختلف حوزه خود مثل قیف فروش آگاهی کامل داشته باشد. اما قیف فروش چیست و چه تأثیری در بهبود فروش دارد؟

منظور از قیف فروش، مراحلی است که برای فروش یک محصول به کار می رود و قسمت های مختلفی را هم شامل می شود. بازاریابی چریکی و بازاریابی موتورهای جستجو از جمله دیگر روش های مورد استفاده بازاریاب های حرفه ای است.

دوره آموزشی

به طور کلی بازاریاب ها نسبت به ویزیتورها دارای شغلی پیچیده تر و گسترده تر اند.

بسیاری از فعالان حوزه کسب و کارهای آنلاین یا عادی، دوره های مهمی برای آموزش بازاریابی برگزار می کنند و در این دوره ها، اصول مهمی مانند اصل p4 را آموزش می دهند. در نقطه مقابل به ندرت ممکن است برای ویزیتوری دوره آموزشی مخصوصا به صورت جدی وجود داشته باشد. این موضوع نیز یکی از مهم ترین موارد “تفاوت ویزیتور و بازاریاب” به شمار می رود.

کار تیمی

معمولاً هر کسب و کار و بیزینس موفق، دارای یک تیم زبده بازاریابی است که به طور کامل در پروسه هایی همچون تولید، قیمت گذاری، توزیع و گسترش محصول و همچنین جذب مشتری اظهار نظر می کنند.

در کسب و کارهای آنلاین، جذب مشتری نسبت به حالت عادی تفاوت دارد و تیم بازارایاب بر روی مواردی همچون روش جذب مشتری اینترنتی کار می کنند. از دیگر موارد تفاوت ویزیتور و بازاریاب؛ می توان به محدودیت برای ویزیتورها در کسب و کارهای آنلاین اشاره کرد.

مروری بر وظایف ویزیتور

مروری بر وظایف ویزیتور

ویزیتور را می توان از زیرمجموعه های گروه بازاریابی در هر کسب و کار قلمداد کرد. ویزیتور از مهم ترین شغل های حوزه بازاریابی محسوب می شود زیرا می تواند به بهبود فروش محصول کمک زیادی کند.

بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها به دنبال فردی هستند تا بتواند به خوبی محصولات آن ها را در فروشگاه های مختلف معرفی کند و به نوعی موجب افزایش آشنایی مردم با محصولات حتی در مقیاس کم شوند.

برای درک اهمیت و حساسیت شغل ویزیتوری، به این مثال توجه کنید.

یکی از محصولات غذایی جدید تولید شده (مثل یک نوع ماست خاص) توسط یک شرکت و برند معتبر قرار است به مشتریان عرضه شود، اما هیچ کس به جز سازندگان نسبت به اهمیت، کیفیت و ویژگی های آن محصول اطلاعی ندارند. لذا شرکت با ارائه آگهی در روزنامه یا شبکه های اجتماعی، فردی را به عنوان ویزیتور استخدام می کند.

ویزیتور استخدامی با کسب آگاهی نسبت به ویژگی های محصول و استفاده از فن بیان و مهارت بازاریابی خود، محصول را به مشتریان معرفی کرده و آن ها را نسبت به خرید محصول ترغیب می کنند. با گذشت زمان، آشنایی مردم با محصول بیشتر شده و به تدریج آن را به سبد خرید خود اضافه می کنند.

بعضی ویژگی ها و مهارت های ویزیتور حرفه ای

 • داشتن فن بیان قوی و تکلم مطلوب
 • داشتن اعتماد به نفس بالا
 • آگاهی کامل نسبت به ویژگی ها و مزایای محصول
 • داشتن ظاهری آراسته و مناسب
 • عدم اصرار به مشتری برای خرید محصول
 • قدرت متقاعد سازی برای خرید محصول

فرق ویزیتور و بازاریاب در سایر موارد

در خصوص تفاوت ویزیتور و بازاریاب، بایستی به این نکته هم توجه داشت که بازاریاب ها معمولاً به صورت حضوری برای فروش محصول به مشتری اقدام نمی کنند. در حقیقت آن ها سیاست گذار روش های فروش هستند که ویزیتورها می توانند از این روش ها برای بهبود فروش و ارتقای کیفیت خود استفاده نمایند. بازاریاب فاکتورهای مربوط به رشد یا ریزش مشتری را از بالا بررسی می کند.

برخی نسبت به ویزیتوری دیدگاه یک شغل ساده و پیش پا افتاده دارند. در حالی که فرد ویزیتور، باید کاملاً آموزش دیده و حرفه ای باشد. حتی در مواردی از شیوه های بازاریابی چریکی کمک بگیرد، زیرا کارایی مثبت وی تأثیر قابل توجهی بر افزایش شناخت مردم نسبت به محصول و برند سازنده آن دارد.

طبیعتاً هرچقدر فروش ویزیتور بیشتر باشد، درآمدزایی او نیز افزایش می یابد. لذا بسیاری از ویزتورها همواره دنبال روش های جدید و موثر برای جذب مشتری هستند.

یک ویزیتور موفق، باید در وهله اول بتواند ارتباط خوبی با مشتری برقرار کند، سپس محصول را به خوبی معرفی نماید؛ به نوعی که مشتری برای خرید آن احساس نیاز کند. ویزیتوری حتی در خصوص محصولاتی که خریداران خاصی دارند نیز می تواند موثر باشد.

به عنوان مثال، بسیاری از مردم نسبت به فواید و اثرات مثبت عسل موم در بدن آگاهی ندارند. یک ویزیتور حرفه ای با کسب اطلاعات مورد نیاز در مورد عسل موم و مزایای آن در بدن، به خوبی می تواند فروش این محصول را افزایش دهد.

سخن آخر

در این مقاله با عنوان «تفاوت ویزیتور و بازاریاب» تلاش شد تا مطالب کاملی در خصوص فرق ویزیتور و بازاریاب بیان شود و وظایف هر یک آن ها بیان گردد. به طور کلی در پاسخ به این سوال که «تفاوت ویزیتور و بازاریاب چیست» جنبه های گسترده ای مطرح می شود که باید نسبت به هریک از آن ها اطلاعات کامل به دست آید. شناخت و درک این موضوع به پیشرفت کسب و کار کمک زیادی خواهد کرد.

سوالات متداول

تفاوت ویزیتور و بازاریاب چیست؟

بازاریابی شامل یک بخش کلی و مهم در کسب و کارهای مختلف است که وظیفه آن تدوین سیاست های مربوط به فروش و جذب مشتری می باشد. اما ویزیتوری را می توان یک زیرمجموعه از بازاریابی تلقی کرد که هدف آن، بهبود وضعیت فروش محصول است.

آیا ویزیتور فقط به صورت حضوری محصول را می فروشد؟

خیر، ویزیتوری به صورت تلفنی نیز می تواند باشد. در این حالت ویزیتور از طریق تماس با مشتریان یا مسئولان کسب و کارهای دیگر، آن ها را برای خرید محصولات متقاعد می کنند. در این حالت داشتن اعتماد به نفس در صحبت کردن و فن بیان عالی تأثیر فوق العاده ای در جذب مشتری دارد.

تفاوت ویزیتور و بازاریاب در آموزش چه میزان اهمیت دارد؟

در بسیاری از دوره ها و کلاس های آموزش بازاریابی و مارکتینگ، تفاوت ویزیتور و بازاریاب یکی از سر فصل های اصلی است، زیرا درک صحیح از معنی این دو به کارگیری صحیح آن ها، به پیشرفت کسب و کار کمک زیادی می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امیررعلی ناصری
  خرداد 15, 1400 9:20 ق.ظ

  مقاله رو تا اخر خوندم ولی جواب سوالم رو نگرفتم
  میشه پاسخ بدین که آیا ویزیتور فقط به صورت حضوری محصول میفروشه؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   خرداد 7, 1401 4:23 ب.ظ

   سلام
   فرد ویزیتور می تواند از تلفن، شبکه ها و رسانه های اجتماعی نیز جهت جذب مشتری و افزایش فروش استفاده کند

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست