اگر شما صاحب یک کسب‌وکار هستید احتمالاً تا به حال از قدرت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آگاه شده‌اید یا حداقل درباره آن‌ها چیزهایی شنیده‌اید. اما شاید ندانید که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی با وجود صرف زمان بسیار، شما را با جامعه مخاطبان بسیار زیادی مواجه خواهد کرد.  

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که به نسبت کمبود محتواهایی جذاب، مفید و کاربردی، درصد موفقیت شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین قبل از اینکه به فکر شبکه‌های اجتماعی باشید باید به فکر استراتژی بازاریابی محتوا باشید. برای این کار هم ابتدا به محتوایی نیاز دارید تا بتوانید با آن اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی هم فعالیت کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

سایت موسسه بازاریابی محتوا (content marketing instituteبازاریابی محتوا را این‌گونه تعریف می‌کند:

” یک روش بازاریابی استراتژیک است که بر روی ایجاد و توزیع ارزش، ارتباط و سازگاری محتوا برای جذب و حفظ مخاطب متمرکز است و در نهایت نیز در تلاش برای به دست آوردن مشتری سودآور است”.

اگر می‌خواهید مفهوم این تعریف را درک کنید باید بگوییم که بازاریابی محتوا به طور کلی درباره شناخت مخاطبانی است که هدف کاری شما هستند و در نهایت نیز با ایجاد محتوای مفید و متناسب با استراتژی بازاریابی همراه است.

دو عنصر کلیدی در این بازاریابی وجود دارد:

 • تولید محتوای یونیک، خاص و مفید
 • استراتژی برای توزیع مناسب محتوا در بین نهایت تعداد مخاطبین موردنظر شما

1- تعیین اهداف بازاریابی محتوا

تعیین اهداف
تعیین اهداف

یکی از بخش‌های مهم این بازاریابی این است که مشخص کنید می‌خواهید کاربر بعد از دیدن محتوایی که ارائه می‌دهید چه کند؟ این بخش، هدف بازاریابی شماست و این کار را باید حتی قبل از شروع تولید محتوا انجام دهید. اهداف بازاریابی شما با توجه به تخصص خاصتان، مخاطبان و نیچ مارکتینگ شما ایجاد خواهد شد.

به طور مثال شاید برای بخش ایمیل مارکتینگ خودتان دنبال ایجاد بازاریابی محتوا باشید، شاید هم برای افزایش برندینگ، ارتباط با مخاطبان فعلی، مخاطبان آینده و یا خیلی چیزهای دیگر. یادتان نرود که ابتدا هدف خود را پیدا کنید و سپس شروع به تولید محتوا نمایید.

2- محتوای خوب با جریان ثابت

محتوای غنی با جریان ثابت
محتوای غنی با جریان ثابت

حال وقت آن رسیده است که به انواع محتوا بپردازیم. نکته جالب اینجاست که بعضی‌ها فکر می‌کنند محتوا یعنی فقط مقاله متنی، در صورتی که به هیچ عنوان این‌گونه نبوده، نیست و نخواهد بود.

چند نمونه از انواع محتوا:

 • پست وبلاگ
 • فیلم
 • پادکست
 • اینفوگرافیک
 • کتاب‌های الکترونیکی (e-book)
 • مطالعات موردی (Case-Study)
 • تصاویر
 • ایمیل

باید اضافه کنیم که این‌ها تنها بخشی از انواع محتوا هستند و محدود کردن این حوزه به محتواهای متنی اشتباه بزرگی است. موضوع مشخص این است که شما نمی‌توانید درباره همه این موارد محتوایی تولید کنید و در همه این دسته‌بندی‌ها فعالیت داشته باشید.

بنابراین باید دسته‌بندی‌هایی را انتخاب کنید که مخاطبتان بیشترین تعامل را با آن دارد و هم‌چنین بیشترین ارتباط و همبستگی را با تخصص و نحوه کار شما خواهد داشت.

فارغ از همه این موارد، محتوای شما باید مفید و کاربردی باشد. اینکه مقاله ترجمه می‌کنید خیلی هم خوب است، ولی قبل از هر چیز باید بررسی کنید که آیا این مقاله برای شرایط موجود در ایران مناسب هست یا خیر؟ علاوه بر این توصیه ما این است که از تجربیات و دانش خود در مقالات بسیار بهره بگیرید.

تمام تلاشتان را بکنید که بتوانید محتوای خود را در زمان‌هایی منظم مشخص نمایید.

ممکن است یک کسب‌وکاری دارای مقالات بسیار زیادی باشد و هم‌چنین سرمایه‌گذاری برای آن نیز به صورت مطلوبی صورت گرفته باشد، در چنین شرایطی بهتر است که محتوا به صورت روزانه تولید شود. البته گاهی هم ممکن است که مطالب به صورت هفتگی نیز تولید شوند. بنابراین همه‌چیز در نهایت به استراتژی برمی‌گردد.

3- سئو را فراموش نکنید

نادیده نگرفتن سئو
نادیده نگرفتن سئو

وقتی صحبت از محتوا می‌شود شما نمی‌توانید سئو را نادیده بگیرید. این سئو است که محتوای شما را در رتبه‌های برتر گوگل قرار می‌دهد. در نتیجه باید با آموزش سئو بتوانید محتواهای خودتان را به طیف وسیعی از مخاطبانتان معرفی کنید تا در نهایت این افراد تبدیل به مشتریان شما شوند. برای این کار ابتدا باید اطمینان حاصل نمایید که محتوایی که تولید می‌کنید برای کاربر مفید، جذاب و جامع باشد و سپس به دنبال سئو بروید.

4- از شبکه‌های اجتماعی مناسب استفاده کنید

استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی
استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی

در زمان مشخص کردن استراتژی و تولید محتوا همواره باید شبکه‌های اجتماعی را جزء بالاترین اولویت‌های خود قرار دهید، اما این به این معنی نیست که هر شبکه اجتماعی که در دنیا هست انتخاب خوبی برای عضویت شما خواهد بود! شما باید در شبکه‌هایی عضو شوید که مخاطبتان در آنجا حضور دارد و می‌توانید برای آنجا تولید محتوا و حضوری فعال داشته باشید. به طور مثال اگر توانایی تولید محتوای ویدئویی ندارید دلیلی برای عضویت شما در آپارات یا یوتیوب نیز وجود نخواهد داشت.

5- بازاریابی با ایمیل

تعیین استراتژی ایمیل مارکتینگ
تعیین استراتژی ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ (Email-Marketing) روشی سریع برای به اشتراک‌گذاری مطالب شما نخواهد بود، چراکه به زمان نسبتاً زیادی نیاز دارید تا بتوانید یک لیست باکیفیت و تعداد مطلوبی از مخاطبان را داشته باشید. با این حال باید اعتراف کنیم که اگر بتوانید این لیست را تهیه کنید با کمک ایمیل مارکتینگ جادو خواهید کرد و درآمد بسیار خوبی نیز  به دست خواهید آورید.

سعی کنید عناوینی جذاب برای ایمیل‌های خود بنویسید، مخاطبان خود را دسته‌بندی کنید و برای هر دسته، ایمیل‌هایی متناسب با آن‌ها و در زمان‌هایی مناسب ارسال نمایید. باید یادآوری کنیم که از ارسال ایمیل‌های پی‌درپی در فاصله‌های زمانی کوتاه اجتناب کنید. با استراتژی درست پیش بروید و مخاطب را مجبور به لغو اشتراک نکنید.

6- از ابزارهایی استفاده کنید که در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند

استفاده از ابزارها
استفاده از ابزارها

بهره‌وری یا همان راندمان برای کسب‌وکارهای کوچک فوق‌العاده مهم و حیاتی است. خبر خوب این است که در دنیای مارکتینگ ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند در این رابطه به کمک شما بیایند.

در اینجا می‌خواهیم به معرفی چند نمونه از بهترین ابزارهایی که در هر بخشی می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند و در زمان شما نیز صرفه‌جویی بسیار زیادی می‌کنند بپردازیم:

 • سازمان‌دهی محتوا: Trello / Evernote
 • توسعه محتوا: Contently / Skyword
 • توزیع در شبکه‌های اجتماعی: HootSuite / Buffer
 • ایمیل مارکتینگ: MailerLite / MailChimp

توجه داشته باشید که این‌ها ابزار هستند و دائماً گزینه‌هایی جدیدی نیز به آن‌ها اضافه می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد آن است که باید همان اصول و گزینه‌های قبلی را استفاده کنید و از گزینه و ابزارهای جدید بر روی طیف کوچک‌تری از مخاطبان خودتان آزمایش نمایید و اگر نتیجه مثبت گرفتید، ادامه دهید.

7- اندازه‌گیری اثربخشی محتوا

آنالیز میزان تاثیر محتوا
آنالیز میزان تاثیر محتوا

بعضی‌ها فقط محتوا تولید می‌کنند، اما هیچ‌وقت آن‌ها را بررسی نمی‌کنند. مثلاً ممکن است که یک محتوای شما بازدید بسیار خوبی از گوگل بگیرد و جایگاه آن نسبت به سایر مقالات نیز خیلی بهتر باشد.

در چنین مواقعی شما باید به آن به چشم یک مقاله و صفحه‌ای پول‌ساز نگاه کنید، تا می‌توانید آن را بهینه نمایید و طبق استراتژی خودتان از آن صفحه نهایت استفاده را داشته باشید.

اصلاً شاید بتوانید از آن مقاله به عنوان یک لندینگ پیج استفاده کنید یا حتی به دلیل وضعیت خوبی که دارد شروع به طراحی لندینگ پیج برای آن نمایید. علاوه بر مثال گوگل، قطعاً در هر رسانه و پلتفرمی که محتوای خودتان را ایجاد کنید ابزارهایی برای بررسی و آنالیز وجود دارد که به‌وسیله آن‌ها می‌توانید محتوای خود را بررسی نمایید.

منبع:

https://www.thebalancesmb.com/small-business-owner-content-marketing-checklist-4135742

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه