تا به حال شده که فکر کنید چرا بعضی از کسب و کارها و شرکت ها از بعضی دیگر موفق تر هستند؟ چرا بعضی آنچنان پیشرو هستند که دیگران حتی توان رقابت با آنها را ندارند؟ اگر می خواهید که در صنعت خود رقیبی جدی برای دیگران باشید باید حتما از یک “استراتژی کسب و کار حقیقی و یا اینترنتی خوب” بهره ببرید. بی شک داشتن استراتژی کسب و کار موفق به برندینگ و بازاریابی محصولاتتان کمک قابل توجهی خواهد کرد.  

استراتژی کسب و کار (Business Strategy) در استفاده حداکثری از منابع موجود برای دستیابی به اهدافتان کمک می کند. با استفاده از چنین استراتژی کسب و کار خوب و موثری می توانید شرایط کاریتان را از رکود به رونق برسانید و شرایطی به وجود آورید که کسب درآمد بیشتری نسبت به گذشته داشت باشد. اکثر کسب و کار ها پس از مدتی به نقطه ای می رسند که بنیانگذاران دیگر قادر به انجام همه امور نیستند؛ و این نقطه بهترین زمان برای شروع به فکر کردن در مورد یک استراتژی خوب در راستای دست یابی به اهداف و تصمیم گیری های درست است.

هدف اصلی استراتژی کسب و کار

هدف اصلی استراتژی کسب و کار

به طور کلی با استفاده از Business Strategy خوب می توان برای دوره زمانی طولانی سوددهی را در سطح ثابتی نگه داشت و از اشتباهات معمول برای پیشی گرفتن از رقبا در بازار دوری کرد. اگر ایده کسب و کار اینترنتی دارید، با تدوین یک استراتژی کسب و کار کوچک و خوب می توانید حسی مشترک برای تمامی افراد در راستای رسیدن به اهدافتان تعیین کرده و مسیر حرکت به سمت موفقیت را هموار کنید. به طور کلی استراتژی کسب و کار موثر باید شرایط زیر را فراهم کند:

 • اولویت بندی کارها
 • اتخاذ تصمیمات درست
 • ” نه” گفتن به مسیرهای اشتباهی
 • بهره بردن حداکثری از موقعیت خود و فرصت های موجود در بازار

اگر در حال رقابت سنگین و شدید با دیگران هستید، تدوین استراتژی خوب به معنی تشخیص دادن مزایای رقابتی و موقعیت ایده آل در بازار است. بعد از این مرحله می توانید برای فعالیت هایی که شما را به آن نقطه برساند برنامه ریزی و اقدام کنید. کار کردن بر روی استراتژی کسب و کار اینترنتی به پیدا کردن کلید موفقیتتان و هموار کردن مسیر دستیابی به اهدافتان کمک می کند.

بی شک بدون داشتن استراتژی درست، تصمیمات متناقضی خواهید گرفت که در انتها شما را به وضعیت مالی بد و جایگاهی ضعیف در بین رقبایتان سوق می دهند.

چگونه استراتژی کسب و کار برای بیزینس کوچک داشته باشیم؟

چگونه Business Strategy مناسب برای کسب و کارهای کوچک داشته باشیم؟

استراتژی کسب و کار کوچک با برنامه ریزی برای منابع و یا تعیین نوع کار کردن کسب و کارتان و همچنین استراتژی بازاریابی متفاوت است. در حقیقت یک استراتژی کوچک و مناسب در مورد اتخاذ صحیح ترین تصمیمات کمک می کند تا کنترل شرایط را به دست بگیرید و از انجام شدن کارها به شیوه درست اطمینان حاصل کنید. بدین منظور مهم ترین گام ها برای تدوین استراتژی کسب و کار اینترنتی و خوب به شرح زیر است:

 برنامه ریزی منابع

منابع تمام آن چیزی هستند که برای انجام دادن برنامه هایتان به آنها نیاز خواهید داشت و شامل افراد، وسایل، تجهیزات، منابع مالی و… است. برنامه ریزی منابع کمک می کند که بهترین منابع را در درست ترین مکان و زمان در راستای اهدافتان به کار بگیرید. در کنارِ اینکه با برنامه ریزی درست منابع حس مفید بودن خواهید داشت، به استراتژی کسب و کار اینترنتی مناسب برای در نظر گرفتن مابقی امور، صنعت و رقبا نیاز خواهید داشت.

توصیه میکنم این مقاله رو هم از دست ندید: چگونه یک کسب و کار کوچک پرسود داشته باشیم؟

عملیات

شما به صورت روزانه در راستای بهبود فعالیت های جزئی و کاهش اتلاف وقت و انرژی تمرکز می کنید. بدین منظور ورودی های عملیاتی تان شامل منابع و تلاش کارمندان و خروجی آن محصول و خدمتی است که ارائه می دهید. داشتن استراتژی کسب و کار اینترنتی مناسب کمک می کند که از داشتن خروجی های موثر و قابل اعتماد و حرکت کردن در مسیر اهدافتان اطمینان حاصل نمایید.

چه موقع استراتژی کسب و کار کوچک را تدوین کنیم؟

چه موقع استراتژی کسب و کار کوچک را تدوین کنیم؟

اگر تاکنون به فکر تدوین استراتژی کسب و کار کوچک خود نبوده اید، شاید وقت آن رسیده که در این مسیر حرکت کنید. همچنین فکر کردن به  استراتژی هنگامی که یک موقعیت در بازار هدف وجود دارد و می دانید که می توانید به آن دست یابید بسیار مفید است.

داشتن استراتژی کسب و کار اینترنتی و مناسب هنگام مواجهه با موقعیت های جدید مثل ظهور رقبا، تغییرات نرخ سود، ورود و خروج تامین کنندگان از صنعت کاری شما، تغییرات سلیقه مشتریان، حضور انواع برندینگ و روندهای جدید جهانی بسیار کمک کننده و مفید خواهد بود. همچنین فکر کردن به داشتن یک استراتژی کسب و کار کوچک در شرایط زیر بسیار موثر خواهد بود:

 • نیاز به داشتن منبع مالی یا شریک تجاری جدید
 • برنامه ریزی برای خروج از بازار موجود و داشتن استراتژی خروج مناسب
 • ایجاد موقعیت های متفاوت در کسب و کار
 • سرمایه گذاری در راستای بهبود کسب و کار
 • استخدام کارمندان جدید و یا استعفای کارمندان مفید فعلی

مدل های استراتژیک

متخصصان «استراتژی کسب و کار» اینترنتی و حقیقی، روش ها و مدل های متفاوتی در این حوزه تدوین کرده اند که با در نظر گرفتن موقعیت کسب و کار خود می توانید یک یا چند عدد از آنها را استفاده کنید.

بعضی از این مدل ها به درون کسب و کار نگاه می کنند و از نقاط قوت شما بهره می گیرند؛ در حالی که بعضی دیگر نگاه به بیرون دارند و شرایط رقبا را نسبت به شما می سنجند. برخی از این مدل ها نیز با یکدیگر همپوشانی دارند.

در هر صورت زمینه کسب و کارتان مدل و استراتژی مناسب را تعیین می کند. بعضی از این مدل ها به طور خاص بر حوزه ای کوچک تمرکز دارند و بعضی دیگر عمومی تر می باشند. تمامی مدل های ارائه شده باید بتوانند که سه پارامتر کلیدی را در استراتژی کسب و کار کوچک شما در نظر بگیرند:

 • اهداف شما
 • محدوده ای که در آن هستید
 • مزایایی که کسب و کارتان را منحصر به فرد می کند

نگاه به درون، بیرون و یا هر دو؟

همانطور که گفته شد بعضی از استراتژی های کسب و کار نگاهی به درون کسب و کار و برخی دیگر به بیرون از کسب و کار دارند. با مطالعه این روش ها می توانید تصمیم بهتری در مورد انتخاب هر کدام بگیرید.

نگاه به بیرون: استراتژی رقیب محور

استراتژی رقیب محور به بیرون از بازار و کسب و کار نگاه می کند. این استراتژی به تعیین جایگاه فعلی و همچنین جایگاه مورد نظرتان در بازار می پردازد. با استفاده از این استراتژی تمایز بین شما و رقیبانتان مشخص شده و مسیری که برای ساخت و بهبود کسب و کارتان برای نگه داشتن این تمایز باید بروید به شما نشان داده می شود.

نگاه به درون: استراتژی کسب و کار محور

“استراتژی کسب و کار” محور بیشتر به چگونگی توسعه مزایای درون کسب و کار می پردازد. این استراتژی ها بیشتر مبنی بر توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف شما تدوین می شوند.

استراتژی خلاقیت محور

با توجه به شرایط و اقتضائات بازار بهترین روش، حرکت در بین استراتژی های درون نگر، برون نگر و یا ترکیبی از این دو است. بعضی از مدل های استراتژی با ترکیب کردن مدل های درون نگر و برون نگر کمک می کنند که مدل دلخواه خود را با توجه به شرایط موجود کسب و کارتان تعیین کنید. با چنین رویکردی می توانید حرکتی سریع و سودآور در کسب و کار خودتان داشته باشید.

چه چیزهایی را هنگام توسعه Business Strategy مد نظر قرار دهیم؟

چه چیزهایی را هنگام توسعه Business Strategy مد نظر قرار دهیم؟

بی شک هنگام تدوین و توسعه استراتژی کسب و کار باید نکات مختلفی را مد نظر قرار بدهیم. در اینجا به چند نکته در این خصوص اشاره خواهیم کرد.

اهداف بلند مدت و شفاف

در نظر گرفتن و آماده سازی برنامه استراتژیک بلند مدت و واقع گرایانه.

برای مثال، چه نوع محصولات و یا خدماتی می خواهید ارائه دهید؟ چه کسانی مشتریان شما خواهند بود؟ بازار هدف شما چه خواهد بود؟ چه فعالیت هایی برای رسیدن به نقطه مطلوب در آینده باید انجام دهید؟

فرصت ها

تحلیل دقیق فرصت های موجود در آینده و چگونگی تکمیل و مواجهه با آنها.

جمع آوری اطلاعات مرتبط بیشتر پیش از نهایی سازی هر گونه تصمیمی و اشاره کردن شفاف و مستقیم به چالش ها و ریسک های تخمین زده در راستای دستیابی به فرصت های مورد نظر.

نوآوری

از منحصر به فرد بودن و متفاوت بودن محصول و یا خدمتی که می خواهید ارائه دهید مطمئن شوید.

دقیقا مثل زمانی که کمپانی  Apple تصمیم به عرضه iPod گرفت که در نوع خود محصولی کاملا جدید بود. این درحالی بود که کمپانی Apple تا آن زمان به عنوان یک برند محبوب و پرطرفدار در زمینه فروش کامپیوتر شناخته می شد. اکنون مردم علاوه بر کامپیوترهای Apple محصولات دیگر این شرکت مانند آیفون، آی پد و… را علاوه بر قیمت بالایشان و وجود دیگر رقیبان خریداری می کنند.

رقابت

از رقابتی بودن استراتژی خود مطمئن شوید. در ابتدا بازاری را انتخاب کنید که رقبای چندانی در آن حضور ندارند و شما به عنوان اولین نفر در آن حضور پیدا می کنید. در این صورت جایگاه مناسب تر و ثابت تری خواهید داشت که حضور دیگر رقیبان را در آینده سخت خواهد کرد.

مقیاس اقتصادی

کم کردن هزینه های محصولات و خدمات در حالی که حالت نوآورانه آن ها حفظ می شود. سعی کنید ویژگی های منحصر به فرد و با کیفیت بالا به مشتریان ارائه کنید. برای مثال، کمپانی والمارت همیشه سعی در فروش محصولاتش در پایین ترین قیمت دارد که منجر به افزایش فروش و جذب مشتریان بیشتر می شود.

آزمایش

به صورت مستمر به بازبینی و به روزرسانی استراتژی های تان به منظور تضمین کیفیت آنها در تمامی زمان ها بپردازید. مطمئن شوید که استراتژی هایتان به صورت مداوم نیازهای شرکت را در نظر می گیرد؛ بدین منظور می توانید در بخش های کوچک آن ها را امتحان کنید. یادتان باشد بهتر است با هزینه کمتری شکست بخورید تا با هزینه گزاف تر و اشتباهاتی بزرگتر.

ریسک ها و شکست ها

بپذیرید که شکست جزوی از هر فرآیندی در سازمان می باشد. از اشتباهات گذشته و خطاهای پیش آمده درس بگیرید تا بتوانید روندهای موجود را در آینده بهبود ببخشید.

اشتراک با سهامداران و کارمندان

هنگامی که برنامه شما نهایی شد، آن را با سهامداران و دیگر کارمندان به اشتراک بگذارید تا آنها را با تصمیماتی که در داخل سازمان گرفته شده است آشنا کنید. همچنین می توانید با نظرخواهی از آنها استراتژی کسب و کار خود را تقویت کرده و یا نقاط ضعف آن را برطرف کنید.

نتیجه گیری

در پایان می توان نتیجه گیری کرد که داشتن استراتژی کسب و کار Business Strategy موثر در شکل دهی و پیشرفت اهداف سازمان نقش بسیار کلیدی را بازی می کند با وجود استراتژی کسب و کار کوچک می توان از وجود نقاط ضعف و قوت موجود با خبر شد و سریعا برای رفع نواقص و مشکلات اقدام کرد. بی تردید می توان گفت که تدوین استراتژی کسب و کار اینترنتی و حقیقی یکی از اصول اولیه و مهم در ساختاربندی یک سازمان است. 

منبع: forbes.com

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست