سال 2020 واقعا سال عجیبی بود. کرونا همه مشاغل رو تحت تاثیر خودش قرار داد. اما نکته اینجاست که رهبران صنایع بزرگ و کوچک چگونه توانسته‌اند خود را با این چالش سازگار کنند؟

چیزی که مشخص است، تجارت‌هایی که بر اساس حرکات فیزیکی کار میکنند، بیشترین تاثیر را دیدند. مثلا خطوط هواپیمایی، هتل‌ها و…

صنایع دیجیتالی هم به وضوح با مشکل دچار شدند اما خب واقعا خیلی کمتر از این صنایع اشاره شده در بالا.

واکنش به بحران

موقعی که این بحران رخ داد، برندهای مختلف باید سریعاً واکنش نشان میدادند تا بتوانند خود را زنده نگه دارند. این تصمیمات و استراتژی‌ها باید هرچه زودتر و دقیق‌تر مشخص می‌شدند و همچنین از گرفتن تصمیمات هیجانی نیز خودداری کنند.

به طور مثال دیدیم که برندهای کوچک و بزرگ در ایران و خارج از ایران در همان ابتدای کار تعداد افراد بسیار زیادی را اخراج کردند.

خیلی از برندهایی که قبلا آنلاین نبودند، الان دیگه آنلاین شدند. برندهای بسیار مختلفی سعی کردند به دنیای آنلاین مهاجرت کنند تا بتوانند حیات خود را حفظ کنند.

یعنی در واقع در ایده کسب و کار برندهای مختلف کمی تغییر پیدا شد. به این گونه که کسب و کارهایی که سابقا آفلاین بودند و اصلا دنبال بحث دیجیتال شدن نبودند، الان دیجیتال هستند.

ارزیابی مجدد برنامه‌های بلند مدت

در این مرحله کسب و کارهای مختلف باید به دنبال یک برنامه ریزی مجدد برای اهداف خود باشند. بحران‌ها مشخص نیست کی تمام بشوند و آیا اگر این بحران تمام شود، بحران دیگری وجود نخواهد داشت؟

بدون شک همواره کسب و کارهای مختلف با بحران‌های مختلفی نیز دست و پنجه نرم میکنند. پس همواره باید آماده رویارویی با این چالش‌ها باشند.

البته مسلما دنیای دیجیتال هم اصلا ساده نیست و برای موفقیت در آن واقعا باید بسیار زحمت زیادی کشید.

ایده های کسب و کار آنلاین چه در زمان بحران و چه در زمان عادی

اما چه ایده هایی برای شروع یک کسب و کار در دنیای دیجیتال وجود دارد؟

آیا نیاز به صرف هزینه زیادی برای تبلیغات و جذب نیرو و برندینگ است؟ چقدر طول میکشد که موفق شویم؟

اینستاگرام؟ تلگرام؟ روبیکا؟ سایت یا چی؟

کجا تبلیغ کنیم، کجا ایده کسب و کار خودمان را اجرایی کنیم؟

همه این سوالات جواب قطعی ای ندارند و همگی یک مسئله نسبی هستند و باید به استراتژی نگاه کرد. باید دید تدوین استراتژی به چه شکل است.

مسلما اگر بخواهید به طور مثال یک سایت خرید و فروش بلیط هواپیما تاسیس کنید که واقعا برای شما درآمدزا باشد و از طریق سئو بتوانید آن را بر روی کلمات خوبی بالا بیاورید، مسلما نیازمند هزینه بسیار بالایی است.

اما اگر یک کسب و کار محلی کوچک دارید، در نتیجه نیاز به هزینه زیاد هم نیست.

کسب درآمد از اینستاگرام

بدون شک یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های بازاریابی در دنیا، اینستاگرام است.

ایده کسب درآمد از اینستاگرام میتواند شامل تعداد بسیار زیادی ایده شود و برای هرکدام از آن ایده‌ها استراتژی‌های مختلفی را در نظر گرفت.

در اینستاگرام شما میتوانید از لباس گرفته تا ماشین و خونه حتی بفروشید. به اصطلاح از شیر مرغ تا جون آدمیزاد!

اینستاگرام به خاطر قابلیت‌های مختلفی که برای فروش انواع محصولات دارد بسیار محبوب است. از طرفی چون رسانه‌ای تصویر محور است، تعامل در آن بالا است و میتوان درآمدهای بسیار زیادی از آن کسب کرد.

فکر کنید که شما یک لباس فروشی مجلسی زنانه دارید.

میتوانید یک صفحه طراحی کرده و سپس با توجه به تکنیک‌های اینستاگرام مارکتینگ ، محصولات خود را بفروشید.

این تکنیک‌ها شامل؛ رنگ بندی، طرح بندی مناسب صفحه، افزایش تعداد فالوور و.. باشد.

بعضی‌ها ممکن است بگویند که خب چطوری فالوور خود را افزایش دهیم؟

یکی از ساده‌ترین تکنیک‌ها استفاده از اینفلوئنسرها است. به این صورت که شما به آنها پول می‌دهید و آن‌ها در ازای دریافت پول، محصول شما را تبلیغ و سپس فالوورهای شما افزایش پیدا میکند.

یکی دیگر از تکنیک‌ها برگزاری انواع کمپین‌ها است.

کسب درآمد از تلگرام

تلگرام یک شبکه اجتماعی نیست بلکه یک پیام رسان است. خب از آنجایی که در ایران بسیار طرفدار دارد و البته فعلا فلیتر هم هست، یکی از مهم‌ترین فضاها برای کسب درآمد و تجارت میباشد.

برای فروش محصولات نیازی به کار خاصی نیست. صرفا با داشتن یک کانال میتواند محصولات خود را در معرض دید مخاطبان آن کانال قرار داده و در نتیجه محصولات را بفروشید.

مشکل کسب و کار در اپلیکیشن ها

مشکلی که برنامه‌های مختلف برای کسب و کار دارند، این است که هر زمان ممکن است که این برنامه‌ها فیلتر شوند و در نتیجه گردش مالی نیز به شکل قابل توجهی پایین بیاید.

ما مقاله‌ای تحت عنوان ” مدیریت شبکه های اجتماعی در زمان فیلترنیگ” تهیه کرده‌ایم که میتوانید به صورت کامل درباره مدیریت کسب و کارتان در این مواقع بدانید.

نکته‌ای که مهم است این هستش که سعی کنید تا حد ممکن حتما سایت داشته باشید.

سایت باعث می‌شود تا کسب و کار شما بسیار معتبر شناخته شود.

مسلما سایت فیلتر نمی‌شود و یکی از برتری‌های وبسایت نسبت به اپلیکیشن‌ها همین مورد است.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه