کمپین های PPC اغلب بسیار رقابتی هستند. این کمپین ها میتوانند بسیار گران بشوند. مخصوصا اگر از ابزار و تکنیک های مختلف کاهش قیمت استفاده نکنید. یک کلیک با توجه به کلمه کلیدی آن و سطح رقابت آن میتواند چندین دلار قیمت داشته باشد آن هم بدون تضمین نتیجه عالی! اگر کلمه ی کلیدی و نحوه ی نمایش آن را به درستی تنظیم نکنید ممکن است ترافیک هایی بی هدف دریافت کنید و فقط پول خود را هدر دهید.

به طور مثال کسی سرچ میزند آموزش رایگان سئو و تبلیغ شما که درباره ی دوره سئو که آن هم غیر رایگان است نشان داده شود و متن تبلیغ این باشد که “دوره سئو”. خب بر روی این متن کلیک میکند و هزینه ای برای شما در نظر گرفته می شود ولی آن فرد دنبال آموزش رایگان بوده است ولی شما دوره ای غیر رایگان ارائه می دهید و عملا پول شما به هدر رفته است.

چند ترفند وجود دارد که می تواند شانس شما را برای نمایش در جستجوهای مرتبط و هدف افزایش دهد. یکی از بهترین استراتژی ها، دسته بندی کردن مخاطبان است. شما به این وسیله میتوانید هزینه خود را کاهش و همچنین ترافیک با کیفیت را افزایش دهید.

دسته بندی مخاطبان یعنی چه؟

یعنی اینکه شما مخاطبان را طوری دسته بندی کنید که تعداد مخاطب هدفمند شما بیشتر شود. با این کار میزان نمایش و ترافیک شما کاهش می یابد اما هدفمند تر خواهند شد. اینگونه تبلیغ شما دارای امتیاز بالاتر و هزینه ی پایین تری خواهد شد. این گونه تبلیغات به طور خاص بر روی گروه ویژه ای از مخاطبان تمرکز دارد.

به عنوان مثال شما میخواهید که تبلیغی درباره ی باشگاه ورزشی بانوان داشته باشید. حال شما باید در پلتفرم Google Ads بیایید و مخاطبان خود را به وسیله ی جنسیت فیلتر کنید تا آن تبلیغ صرفا برای بانوان نمایش داده شود. این گونه مخاطبانی که به سایت شما می آیند بسیار هدفمندتر هستند.

البته می شود بیشتر از این نیز فیلترگذاری کرد مثلا بر اساس سن یا خیلی فیلترهای دیگر.

هر چه تعداد مخاطبان شما کمتر شود، میزان هدفمندی آن افزایش می یابد. در نتیجه احتمال اینکه شما به هدف خود برسید نیز افزایش خواهد یافت.

از این طریق شما میتوانید با کمترین هزینه ی ممکن بیشترین نتیجه را نیز بگیرید.

شما همچنین میتوانید با اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط نیز به کاهش هزینه ها کمک بسیار زیادی بکنید. به طور مثال میخواهید تبلیغ بلیط هواپیما بکنید. میتوانید از کلمات بلیط ارزان هواپیما، بلیط چارتر و … نیز استفاده کنید. برای استفاده از بهترین کلمات کلیدی شما نیاز به تحقیق کلمات کلیدی دارید تا بتوانید بهترین کلمات را برای تبلیغ خود استفاده کنید.

این کار باعث می شود که تبلیغ شما بسیار مرتبط شود و همزمان هزینه ی شما نیز بسیار کاهش پیدا کند. اگر تازه وارد هستید سعی کنید از حرفه ای ها و با تجربه ها کمک بگیرید. چون ممکن است هزینه ی بسیار زیادی را هدر ندهید و نتیجه ای هم نگیرید.

انواع دسته بندی برای مخاطبان

تقریبا تمام پلتفرم های PPC به شما اجازه ی دسته بندی مخاطبان را با معیارهای مختلف می دهند. بنابراین میتوانید مخاطبان خود را با استفاده از لایه بندی و فیلترگذاری های مختلفی، دسته بندی کنید.

با توجه به بسیتری که استفاده می کنید گزینه های هدف گذاری شامل موارد مختلفی می شود.

  • اهداف جمعیتی مانند سن و جنسیت
  • سبک زندگی شما مانند اینکه شما والدین هستید یا نه، دانش آموز هستید، خانه دار یا غیره.
  • ریمارکتینگ به شما اجازه می دهد که افرادی به طریقی با شما ارتباط برقرار کرده اند را هدف قرار دهید. مثلا اخیراً لندینگ پیجی از سایت شما را دیده اند و با آن تعامل برقرار کرده اند یا مثلا در شبکه های اجتماعی با شما در تعامل بوده اند یا….
  • مخاطبان مشابه که این امکان را به شما می دهند تا مخاطبانی را که شبیه به مشتریان شما هستند را پیدا کنید.
  • هدف قراردادن علاقه مندی: مانند افرادی که به ورزش علاقه مندند، افرادی که به طور خاص به بدنسازی علاقه مند هستند یا غیره.

بایدها و نبایدهای دسته بندی مخاطبان

بایدها و نبایدهای دسته بندی مخاطبان

لایه بندی مخاطبان به طور کامل میتواند به شما در افزایش کلیک های مشابه و مرتبط به هزینه کمتر کمک میکند. درست که است این استراتژی میتواند زمان بیشتری را برای تدوین و برنامه ریزی بگیرد اما به شما این اطمینان را می دهد که بودجه الکی خرج نمیکنید و با پول کم، نتیجه مناسب میگیرید.

برای موفقیت در این استراتژی شما باید یک سری نکات را بدانید تا از انجام دادن برخی کارهای اشتباه جلوگیری کنید.

کارهایی که باید انجام دهید

1-   تمرکز بر روی پرسونا (شخصیت) خریدار

طراحی پرسونا نقطه شروع است. مخاطبان شما به طور شامل چه افرادی هستند؟ آن افراد چه شخصیت هایی دارند و آن ها را به چه مواردی میتوان تقسیم کرد؟

به طور مثال مخاطبان شما افرادی که علاقه مند به ورزش اند هستند. خب میتوان این را هم در نظر گرفت که قاعدتا خیلی مسن یا خیلی جوان نیستند. به همین شکل میتوان خصوصیات دیگه ای را نیز در نظر گرفت و این افراد را تقسیم بندی نمود.

2-   هر پلتفرم هدفگذاری خاص خودش را دارد

شما نمیتوانید همان هدفگذاری ای که در گوگل دارید را در فیس بوک، اینستاگرام یا لینکدین پیاده سازی کنید. هر بستری مخاطبان و خصوصیات خاص خودش را دارد.

در وهله ی اول باید بدانید که فضای کلی هر بستر به چه شکل است. بعد میتوانید مخاطبان خود را پیدا کنید و با انجام آزمایش های مختلف ببینید که سلیقه ی آن ها چه چیزهایی است.

3-   از نحوه ی هدفمندتر شدن مخاطبان خود آگاه باشید

لایه بندی مخاطبان در هر مرحله، تعداد آن ها را کمتر میکند. مثلا افرادی که به ورزش علاقه دارند. سپس افرادی که به بدنسازی علاقه مند هستند . همینطوری تا انتها که پیش بروید تعداد مخاطبان کم و کمتر می شوند.

شما باید بتوانید بهترین نتیجه را از این دسته بندی بگیرید. پس سعی کنید بسیار آگاهانه و هوشمندانه این کار را انجام دهید. چون اشتباه کردن در این فرآیند میتواند منجر به هدر رفتن پول شما بشود.

4-   حالات مختلف را امتحان کنید

خیلی طبیعی است که شما ممکن است چندبار تبلیغ بزنید و نتیجه ی دلخواه خود را نگیرید. هیچ اشکالی ندارد و این امر کاملا طبیعی است.

مارکتینگ یعنی آزمون و خطا.

شما هیچ وقت نمیتوانید تضمین دهید که اگر فلان کار انجام شود قطعا فلان نتیجه را در بر خواهد داشت. پس اصلا نگران نباشید و حالات مختلف را آزمایش کنید.

کارهایی که نباید انجام بدهید

5-   در نظر نگرفتن مخاطب خاص

خب چیزی که قرار گذاشتیم این بود که بتوانیم به افراد مشابه پیام های مشابه و مرتبط بدهیم. اما یک نکته ی کلیدی اما بسیار مهم این وسط وجود دارد.

آیا پیامی که برای یک بدنساز حرفه ای نمایش داده می شود باید با یک تازه وارد یکی باشد؟ آخه این درسته؟!!

حتی فراتر از این برویم. اگر یک بدنساز خیلی معروف در شهر شما وجود داشته باشد چطور؟ باید برای بعضی از افراد پیام های خیلی خاصی نمایش دهید تا بتوانید آن افراد را نیز جذب کنید.

6-   هزینه زیاد برای مخاطبان کم ارزش

این کار یک اشتباه بسیار بزرگ است که شما هزینه ی زیادی را برای مخاطبانی خرج کنید که خیلی هدفمند نیستند. یعنی این که شما کمپین های تبلیغاتی ای داشته باشید که مخاطبانش خیلی هدفمند نیستند. این کار یعنی پول را خود را الکی خرج کرده اید.

در نهایت تبلیغات به این ختم می شود که با بهترین هزینه بیشترین سود را کسب کنید. این که شما پول بسیار زیادی خرج کنید و سود زیادی هم کسب کنید هنر نیست. نسبت این دو به هم مهم است.

شما باید بدانید پولتان برای چه مخاطبانی خرج می شود؟ آیا این مخاطبان آنقدر سود آور هستند که پول زیادی صرف تبلیغات برای آن ها بشود یا نه؟

نتیجه

شناخت مخاطب هدف همیشه جزو مهم ترین اولویت های تمام استراتژی ها دیجیتال مارکتینگ بوده است و خواهد بود.

امکان ندارد که شما بدون شناخت صحیح مخاطب، بتوانید به موفقیت مطلوب دست پیدا کنید.

همواره سعی کنید به مخاطبان ارتباط موثر و پایدار برقرار کنید تا از نیازهای وی مطلع شوید.

دسته بندی مخاطب باعث می شود که شما مخاطبان خود را به گروه هایی مجزا تقسیم کنید و برای هر گروه متناسب با خودشان محصول، خدمات و محتوا تولید کنید.

هر چقدر این دسته بندی بهتر و بهینه تر طراحی شود احتمال موفقیت شما نیز افزایش پیدا میکند. عدم داشتن دسته بندی مخاطبان در بهترین جالب به هر رفتن بسیار زیاد سرمایه شما می انجامد.

یادتان باشد سعی کنید در هر بستر و حوزه ای که فعالیت می کنید، با مخاطبان خود ارتباط کاملا موثر برقرار کنید تا بتوانید که چه محتوایی را باید برای آن بستر و مخاطبانش تولید کنید. بدون شک حوزه های مختلف دارای مخاطبان و سلایق مختلفی است.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه