کمپین تبلیغاتی (Marketing Campaign) از نیازهای اساسی است تا محصولات و خدمات شما در معرض توجه قرار گرفته و دیده شود. امروزه به لطف ظهور و رواج کمپین های دیجیتالی و کمپین های تبلیغاتی موفق، شرکت ها و سازمان ها گزینه های بیشتری برای افزایش فروش، آگاهی سازی عمومی و معرفی محصولات خود دارند.

طراحی کمپین تبلیغاتی معمولا به روش های مختلفی انجام می شود. بعضی از آنها تاکید بر معرفی هر چه بیشتر اسم برند خود به مخاطبان دارند، در حالی که بعضی دیگر تمرکز خود را بر فروش محصولی خاص یا خدمتی منحصر به فرد به مشتریان می گذارند. وظیفه اصلی صاحبان کسب و کار این است که بهترین و درست ترین کمپین تبلیغاتی را برای اهداف کسب و کار خود انتخاب کنند.

به این منظور با ما همراه باشید تا برترین روش های کمپین تبلیغاتی در سال 2021 را در ادامه این مطلب معرفی کنیم.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی چیست

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از استراتژی هاست که در کسب و کار برای رسیدن به یک یا چند هدف خاص، مانند آگاه سازی به کار گرفته می شود. کمپین های تبلیغاتی موفق علاوه بر داشتن هدفی تعریف شده و شفاف، پلتفرمی مناسب برای رسیدن به آن را انتخاب می کنند. برای مثال می توان از فیس بوک به عنوان بازاریابی مجدد محصول خود برای مخاطبانی که به تازگی وارد سایت شده اند استفاده کرد، در حالی که از کمپین تبلیغاتی موتور جستجو با هدف هدایت مشتری برای خرید محصولی خاص استفاده می شود.

فارغ از اینکه از کدام پلتفرم برای طراحی کمپین تبلیغاتی استفاده می کنید، هدف اصلی رسیدن به اهداف کمپین است. خبر خوب این است که اگرچه انتخاب بهترین پلتفرم برای کمپین تبلیغانی در راستای اهداف تعیین شده زمانبر است، اما همیشه از چهارچوبی خاص با اجزایی مشابه پیروی می کند. با در نظر گرفتن انواع تبلیغات و روش های مختلف آ« در ادامه به اجزاء اصلی کمپین تبلیغاتی اشاره می کنیم.

اجزاء کمپین های تبلیغاتی موفق

مطمئنا هر کمپین تبلیغاتی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است، که با قرار دادن این اجزاء در کنار یکدیگر می توان به کمپین های تبلیغاتی موفق رسید. در ذیل به شرح این قسمت های مختلف می پردازیم:

هدف

آیا می خواهید محصولی جدید را به مشتریان خود بفروشید یا به آنها اطلاع بدهید که قسمتی از خدمات تغییر کرده است؟ این ها مثال هایی از اهداف مختلف است، که باید برای خود قبل از شروع طراحی کمپین تبلیغاتی تعیین کنید. هنگامی که اهداف خود را برای طراحی کمپین تبلیغاتی خود تعیین می کنید، خیلی راحت تر می توانید در جهت رسیدن به آن گام بردارید.

پیشنهاد

آیا می خواهید که حضور در وبینار را پیشنهاد بدهید؟ یا استفاده از نسخه آزمایشی محصول؟ پیشنهاد شما مسیر کمپین تبلیغاتی را برای ارتباط بهتر با مخاطبتان هموار می کند.

مخاطب

آیا برای مخاطبان فعلی خود قصد تبلیغ دارید یا می خواهید مشتریان جدیدی را جذب کنید؟ تعیین جامعه هدف برای کمپین تبلیغاتی بر روی تمام جزئیات و اهداف و پیام تبلیغ اثر می گذارد.

پیام شفاف و روشن

آیا قصد فروش دارید یا صرفا می خواهید مخاطب را با برند خود آشنا کنید؟ تصمیم گیری برای داشتن پیامی روشن و پیروی از آن در کمپین تبلیغاتی امری ضروری برای رسیدن به موفقیت است.

حالا که با اصول اولیه طراحی کمپین تبلیغاتی آشنا شدید، با ما همراه باشید تا چند مثال را که می توانید در کسب و کار خودتان به کار ببرید مرور کنیم.

انواع کمپین تبلیغاتی

انواع کمپین تبلیغاتی

مهم ترین گام در تصمیم گیری و شروع کمپین تبلیغاتی، انتخاب نوع کمپینی است که می خواهید آن را اجرا کنید.

اگرچه طراحی روش انتقال پیام به مخاطبتان بسیار مهم است، اما اگر کمپین تبلیغاتی خود را بر روی پلتفرمی که جامعه هدفتان از آن استفاده نمی کند به اجرا در بیاورید، هیچگونه بازخورد مثبتی نخواهید گرفت و تمام تلاش هایتان بی فایده خواهد بود. پس بهتر است قبل از هرگونه اقدام خلاقانه ای در زمینه ایجاد کمپین های تبلیغاتی موفق، تصمیم به تعیین نوع کمپین تبلیغاتی مورد نظرتان بگیرید. در ادامه به معرفی چند نوع از کمپین های تبلیغاتی موفق می پردازیم:

1. کمپین آگاه سازی برند

کمپین آگاه سازی برند تنها یک هدف دارد. انتشار این پیام که شرکت شما چه کسی است و چه کاری را انجام می دهید. این کمپین تبلیغاتی هدفی فراتر از شناسایی اسم و لوگو برندتان به مخاطب دارد. اگر شخصی با کمپین تبلیغاتی تان برخورد کند، باید با محتوای کاری که انجام می دهید، کیفیت محصول و خدمت و لحن کاری شما آشنا بشود.

اگر کمپین در این زمینه موفق شود، دفعه بعد که مخاطبتان با برند شما تماس برقرار کند، از قبل می داند که چه کسی هستید و تفاوت محصولات و خدمتتان را با دیگر رقیبان درک خواهد کرد. تبلیغات بنری یکی از محبوب ترین روش ها برای کمپین آگاه سازی برند در بین شرکت ها می باشد.

2. کمپین تغییر نام تجاری (برندسازی مجدد)

موفق ترین شرکت ها همیشه راهی برای تحول محصولات خود پیدا می کنند. هدف اصلی کمپین برندسازی مجدد، ارائه مجدد محصولات یا خدمات بسیار محبوب یا معرفی ارزش های جدید شرکت خود به مشتریان است. در هر صورت برندسازی مجدد چیزی فراتر از تغییر فونت اسم برند است. در حقیقت این روش تلاشی تمام عیار برای مدرن سازی یک محصول و نشان دادن این نکته به مشتریان است که شرکت به آرامی در مسیر ایجاد محصول و خدمتی متفاوت قدم بر می دارد.

3. کمپین تبلیغاتی موتور جستجو

هنگامی که مشتریان از موتورهای جستجو استفاده می کنند، می توانید از کمپین تبلیغاتی موتور جستجو بهره ببرید. ایده اصلی در این روش این است که هنگامی که مخاطب برای یک کلمه یا اصطلاح به خصوص در حال جستجو است، شما در نتایج جستجو نشان داده شوید.

از آنجایی که اکثر مخاطبان جدید از طریق موتورهای جستجو به سایت ها دسترسی پیدا می کنند، اجرای کمپین تبلیغاتی موتور جستجو است.

4. کمپین تبلیغاتی شبکه های اجتماعی

کمپین های بازاریابی شبکه های اجتماعی را می توانید در هرجایی پیدا کنید. از فیس بوک گرفته تا تیک-تاک، اینستاگرام و توئیتر، همگی در دسته بندی تبلیغات آنلاین قرار می گیرند. علاوه بر تصمیم گیری اینکه از چه پلتفرمی برای کمپین تبلیغاتی خود می خواهید استفاده کنید، باید به این نکته فکر کنید که آیا از تبلیغات پولی می خواهید استفاده کنید یا محتوای خود را به روش های رایگان دیگر انتشار دهید.

خوشبختانه کمپین های تبلیغاتی موفق در شبکه های اجتماعی، برای دستیابی به هدف های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. می توانید از آنها در راستای ایجاد آگاهی در مورد برند شما، هدف گیری مجدد مشتریانی که قبلا به سایت سر زده اند، و حتی هل دادن و متقاعد کردن مشتریان به سمت خرید و انجام تراکنش مالی استفاده کنید.

5. کمپین تبلیغاتی محتوای ایجاد شده توسط کاربر

در کمپین تبلیغاتی تولید محتوا توسط کاربر، مخاطب به جای شما در تولید و اشتراک گذاری محتوا کمک می کند. دلیل این کار بسیار ساده است. بعضی وقت ها مخاطب هنگامی که متوجه می شود که قصد فروش چیزی به او را دارید فرار می کند. هرچند هنگامی که همکار یا دوست آنها در مورد محصولات و خدمات شما صحبت کند، مخاطب ترغیب می شود که در موردتان تحقیق بیشتری انجام دهد.

استفاده از این روش می تواند منجر به اعتماد سازی بیشتر در بین مخاطبان شود.

6. کمپین تبلیغاتی ایمیلی

کمپین تبلیغاتی ایمیلی

کمپین های تبلیغاتی ایمیلی یکی از رایج ترین شیوه ها و ابزارهایی است که توسط شرکت ها و سازمان ها انجام می شود. دستیابی به مشتریان قبلی و بالقوه توسط ایمیل همچنان یکی از بهترین روش ها برای ارتباط گرفتن با آن هاست. 90% از بزرگسالان و تقریبا 70% از نوجوانان امروزه از ایمیل خود به صورت مرتب استفاده می کنند.

اجرای کمپین تبلیغاتی ایمیلی این فرصت را می دهد که به صورت مستقیم با مشتریان خود وارد مکالمه شوید و آنها را ترغیب کنید که به آخرین محصولات و خدمات شما نگاهی بیاندازند و آنها را در مورد آخرین اخبار و وقایع شرکت و سازمان مطلع کرد؛ همچنین از تبلیغات کلیکی هم در کمپین های ایمیلی می توان بهره برد.

7. کمپین روابط عمومی

کمپین های روابط عمومی برای اطلاع رسانی در مورد یک رویداد یا محصول به کار می روند. ایده اصلی پشت این روش این است که با اجرای کمپین روابط عمومی، پیام شما به مخاطبان بیشتری مخابره شود. البته که هدف دیگر این کمپین ها جلب نظر مخاطبان دیگر مانند رسانه هاست. با پیاده سازی این کمپین می توانید از پتانسیل رسانه ها در جهت ایجاد سر و صدای خبری و اطلاع رسانی در مورد محصول یا رویداد خود استفاده ویژه ای کنید.

8. کمپین راه اندازی محصول

کمپین راه اندازی محصول نقشی اساسی در موفقیت هرگونه محصول یا خدمتی از سمت شرکت ایفا می کند. اجرا کردن کمپین راه اندازی محصول به معنای هدف قرار دادن مخاطبان مناسب و ایجاد سر و صدای کافی و لازم در مورد ارائه محصول و خدمت مورد نظر شماست. طبق نظرسنجی های انجام شده، تقریبا سه پنجم مردم اطلاعی از محصولات جدید در بازار ندارند و این نشان می دهد که با داشتن کمپین تبلیغاتی مناسب برای راه اندازی محصول می توانیم مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کنیم.

9. کمپین تبلیغاتی ارجاعی

در این روش مشتریان در ازای معرفی محصولات و خدمات محبوبشان به دوستان و خانواده خود، پاداش دریافت می کنند. از آنجایی که مردم عموما به خانواده و دوستان خود بیشتر از شرکت ها اعتماد دارند، و بر طبق آمار از هر 10 نفر 9 نفر به توصیه های افراد نزدیک خود گوش می کند و 83% افراد بر اساس توصیه اعضای خانواده و دوستان خود محصول و خدمتی را تهیه می کنند؛ کمپین تبلیغاتی ارجاعی می تواند روشی بسایر تاثیرگذار و موفق باشد. شرکت های موفقی مثل گوگل، اوبر، آمازون و Airbnb از این روش برای جذب بیشتر مخاطب استفاده کرده اند و نتایج شگفت انگیزی کسب کرده اند.

10. کمپین SEO

در کمپین های تبلیغاتی موفق بهبود موتور جستجو با استفاده از کلمات و محتوای مناسب، ترافیک هوشمندی را به سمت وبسایت هدایت می کنید. برای رسیدن به رتبه های بالا و خوب در موتورهای جستجو، باید المان های زیادی را مثل تیترها، متا دیتا، و کلمات کلیدی بهبود ببخشید. همچنین اعتبار دامنه و سرعت بارگذاری صفحه از عوامل دیگری است که به سایت شما کمک می کند که در جایگاه بهتری بین جستجوهای انجام شده قرار بگیرد.

11. کمپین تبلیغاتی شراکتی

کمپین تبلیغاتی شراکتی جایی است که دو شرکتی که با هم رقابتی ندارند، با یکدیگر در جهت جذب مخاطب مشابه برای تبلیغ محصول و خدمت همکاری می کنند. در اینجا ایده اصلی این است که، دو شرکت می توانند جامعه هدف مشترکی در جهت ارائه و تبلیغ محصولات خود داشته باشند.

12. کمپین تبلیغاتی مکالمه محور

کمپین تبلیغاتی مکالمه محور با هدف درگیر کردن بازدیدکنندگان سایت و ایجاد تعامل با رویکردهای شخصی تر به کار گرفته می شود. در این روش بجای اینکه از مخاطبان خود بخواهید که به شما زنگ بزنند یا برایتان ایمیل بفرستند، با استفاده از ابزارهای مناسب، گفتگو را با آن ها برقرار می کنید. استفاده از این روش ها شانس شرکت را برای ایجاد گفتگوهای هدفمند با مخاطب در جهت فروش محصول یا ارائه خدمت افزایش می دهد.

13. کمپین تبلیغاتی اینفلوئنسری

کمپین تبلیغاتی اینفلوئنسری همانند راهکار ارجاعی روشی موفق و سودبخش است. در اینجا به جای خواهش کردن از مشتریانتان برای معرفی محصولات و خدمت شما به خانواده و دوستان، از اینفلوئنسرها و بلاگرهای محبوب و مورد قبول جامعه استفاده می کنید تا شما را به دیگران توصیه کنند. اگر این روش موفق عمل کند، هزاران مخاطب و مشتری را به سمت خود جذب خواهید کرد.

14. کمپین تبلیغاتی ویدئویی

با توجه به این نکته که ماهانه 2 میلیارد بازدید از سایت یوتیوب می شود، اجرای کمپین تبلیغاتی ویدئویی یکی از قدرتمندترین ابزارها که هر بازاریاب و شرکتی باید به آن توجه کند. درست مثل خیلی از شرکت ها و سازمان های بزرگ و موفق، کمپین تبلیغاتی ویدئویی می تواند با اهداف متفاوتی اجرا شود، که شامل اگاه سازی و اطلاع رسانی برند تا فروش محصول و ارائه خدمت می شود. نکته مهم در تبلیغات ویدئویی ساده نگه داشتن آنهاست تا مخاطب به آسانی در مورد محتوای آن اطلاعات کافی و لازم را به دست بیاورد.

نتیجه گیری

انتخاب نوع و روش درست «کمپین تبلیغاتی» برای کسب و کارتان می تواند جهشی فوق العاده به ارمغان بیاورد. باید واقعا و به طور جدی به طراحی کمپین تبلیغاتی برای رسیدن به اهدافتان فکر کنید. تعیین نوع استراتژی برای رسیدن به کمپین های تبلیغاتی موفق کمک می کند. مثلا می توانید با پرسیدن این سوال از خودتان شروع کنید: آیا به دنبال فروش محصول یا ارائه خدمتی خاص هستید یا می خواهید آگاهی مخاطب از محتوای شرکت خود را افزایش دهید؟ در هر صورت هرکدام از روش های اشاره شده در این راستا به شما کمک شایانی خواهند کرد. به خاطر داشته باشید تنها گزینه ای که در پیش رو دارید انتخاب این موضوع که کدام کمپین تبلیغانی را برای شروع انتخاب خواهید کرد.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ملیحه مزقونچی خوش کوک
  آذر 3, 1400 12:11 ب.ظ

  سلام. اون موردی که گفتین کاربر محتوا تولید می کنه می خواستم ببینم چطور باید فالوورهام رو ترغیب کنم که با پیجم تعامل داشته باشن و محتوا تولید کنن. دیدم تو دیجیکالا که مثلا مردم خیلی کانت میذارن و ویدو آنباکس می فرستن. من چطور باید این کارو انجام بدم.

  پاسخ
  • مرحمت فراش
   آذر 22, 1400 3:42 ب.ظ

   اگر منظورتون افزایش تعامل تو پیجه که می تونید از روش هایی مثل مسابقه نظرسنجی یا پست ها مهیج استفاده کنید. خیلی کار سختی هم نیست فقط باید ذائقه مخاطباتون رو بشناسید

   پاسخ
 • موسی عیسوی
  آذر 4, 1400 4:18 ب.ظ

  به نظر من استفاده از کمپین های تبلیغاتی در کنار برندینگ، فضای مجازی و شبکه سازی فروش موفق خواهد شد. برای داشتن یک کمپین تبلیغاتی موثر باید مجموعه ای از عوامل رو در کنار همدیگه به کار بگیریم. وگرنه علاوه بر زمان، سرمایه مان هم هدر می رود و در نهایت هیچ چیزی به دست نخواهیم آورد.

  پاسخ
 • مراد قهوه چی
  آذر 4, 1400 4:21 ب.ظ

  کمپین تبلیغاتی اینفلوئنسری بهترین روش برای رسیدن به درآمد سودبخش و سریع هست. به نظر من یکی از مهمترین و قوی ترین کمپین های تبلیغاتی ، کمپین تبلیغاتی اینفلوئنسری هست.

  پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  عذرخواهم کمپین تبلیغاتی شریکی چیه؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   خرداد 5, 1401 8:58 ق.ظ

   سلام وقت شما هم بخیر باشه
   در واقع کمپین شریکی جایی است که دو شرکت غیر رقیب با هم پیوند برقرار می کنند و برای یک مخاطب هدف، یک خدمت یا محصول را تبلیغ می کنند و ارائه می دهند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست