به طور متوسط شرکت ها یک سوم (1/3) از هزینه های کمپین خود را به محتوای خود اختصاص می دهند. خیلی از برندهای موفق 40% از بودجه ی کمپین های خود را صرف تولید و توزیع محتوا میکنند. پیش بینی می شود که این میزان رو به رشد نیز باشد. اما واقعا چرا؟

بازاریابی محتوا نسبت به بقیه ی حوزه های مارکتینگ 62 درصد ارزان تر و در عین حال 3 برابر بیشتر برای شما جذب مشتری خواهد کرد.

خب این ها آمار هستند و برای همه جواب گو نخواهد بود. اما چیزی که مهمه این هست که این آمار نشان میدهد این حوزه قیمت پایین و تاثیر گذاری بسیار بالایی دارد. همچنین درآمد بسیار خوبی نیز از آن کسب می شود.

اما سوال اینجاست که آیا شما به اندازه کافی در کمپین بازاریابی محتوای خود موفق هستید؟

اندازه گیری میزان موفقیت کمپین های بازاریابی محتوا کار ساده ای نیست. باید شاخص های کلیدی عملکرد (kpi) مختلف را اندازه گیری کنید سپس به یک نتیجه برسید.

چرا اندازه گیری شاخص های کلیدی عملکرد (kpi) مهم است؟

اگر شما میخواهید که در کمپین های بازاریابی محتوای خود پول الکی خرج نکنید باید شاخص های کلیدی عملکرد خود را اندازه گیری کنید. اندازه گیری درست kpi ها باعث می شود که بدانید کدام تاکتیک درست است و کدام نادرست.

این اطلاعات باعث می شوند که در طول کمپین خود درست و دقیق تر تصمیم گیری کنید. سپس میتوانید تغییرات را انجام دهید و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) کمپین خود را افزایش دهید.

چگونه KPI های بازازیابی محتوا مناسبی را برای کمپین های خود انتخاب کنیم؟

هیچ فرمول جادویی برای شناسایی شاخص های کلیدی عملکرد در جهت پیش بینی موفقیت کمپین شما وجود ندارد.

اگر میخواهید kpi های بازاریابی محتوای مناسب خود را پیدا کنید باید بدانید که دقیقا میخواهید چه چیزی از کمپین نصیبتان شود؟

بعد از مشخص کردن هدف های بازاریابی محتوا، میتوانید اهداف خود را مطابق با معیار و kpi های درست اندازه گیری کنید.

حال بیایید به برخی از اهداف مهم بازاریابی محتوا و KPI های مناسب آن ها نگاهی بیندازیم.

هدف: افزایش آگاهی از برند

افزایش آگاهی از برند

برای اینکه برندتان شناخته شود باید محتواهایی تولید کنید که کاربر را به شما سمت بکشاند و برای وی مفید باشد. یعنی باید مطالبی کاملا مرتبط و جذاب ایجاد کنید که کاربر دوست دارد آنها را بخواند و به اشتراک بگذارد.

میتوانید KPI های مرتبط بازاریابی محتوا را آنالیز کنید تا بدانید محتوایی که ایجاد کرده اید به چه میزان در افزایش آگاهی از برند شما موفق بوده است.

1: بازدیدهای مقالات

این یکی از ساده ترین KPI ها برای اندازه گیری است. یکی از بهترین ابزارها برای اندازه گیری این مقادیر، گوگل آنالیتکس است. شما به راحتی میتوانید میزان ترافیک ، منبع ترافیک، نرخ پرش و … را برای هر مقاله بدست آورید.

البته این آمارها اگر بر روی سایت خودتان انتشار داده نشود و به صورت پست مهمان در سایت های دیگر قرار بگیرد کار یه مقدار سخت تر خواهد شد. این بستگی به آن سایت دارد که آیا میتواند آمارهای مختلف هر مقاله را به شما بدهد یا خیر.

همچنین میتوانید از ابزار UTM برای ردیابی ترافیک سایت خود از لینک هایی که در سایت های دیگران قرار دادید استفاده کنید. حالا این لینک میتواند یک متن، عکس یا هر چیز دیگری باشد.

2: اشتراک در شبکه های اجتماعی و نرخ تعامل کاربر

شبکه های اجتماعی نقش بسیار مهمی در پخش شدن یکباره (VIRAL) پست های شما دارند. باید میزان اشتراک پست های خود در شبکه های اجتماعی و هم چنین نرخ تعامل را بررسی کنید تا ببینید که محتوای شما چقدر خوب یا بد عمل کرده است.

هر چه اشتراک بیشتر باشد مخاطبان نیز بیشتر خواهند شد. این مطلب در نهایت به بهبود حضور شما در فضای آنلاین کمک زیادی میکند.

ابزاری مثل BuzzSumo میتواند محتواهایی با بهترین عملکرد را در شبکه های اجتماعی مختلف لیست کند.

میتواند بهترین محتواها در حوزه ی کسب و کار خود را پیدا کنید و بر روی آنها مانور دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

3- دنبال کنندگان

یکی دیگر از مهم ترین KPI هایی که باید برای افزایش آگهی از برند خودتان چک کنید، میزان دنبال کنندگان شما است. خیلی مشخص است که هر چه مخاطب بیشتر باشد برند شما نیز شناخته شده تر است. و بهترین نکته درباره ی این مطلب آسان بودن اندازه گیری این اعداد است.

شما به راحتی میتوانید تعداد دنبال کنندگان خود را در یوتیوب، آپارات، اینستاگرام و … را بدست آورید.

4- مشارکت مخاطبان

تعامل واقعی با مشتری مانند نظرات و تعامل در مورد محتوای شما میتواند به درک بهتر و عمیق تر مخاطب نسبت به برند شما کمک بسیار زیادی بکند. همچنین این مطلب بیانگر این است که محتوای شما بسیار جذاب بوده که کاربر به تعامل پرداخته است.

این آنالیز همچنین به شما می گوید که چه نوع محتواهایی بیشترین تعامل را در بین مخاطبان شما دارد.

5- لینک های خارجی

آیا تا به حال شده از سایت دیگری به یک محتوا در سایت شما لینک داده شود؟ اگر تعداد لینکی که سایت های دیگر به شما می دهند زیاد و معتبر باشد، سایت شما دارای رتبه و اعتبار بهتری خواهد بود. این امر به افزایش ترافیک شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

هدف: جذب مشتری

تولید مشتری راغب(Lead)

Lead Generation یکی از مهم ترین اهداف هر تجارتی است. باید آنالیز کنید که آیا محتوای شما توانسته است که مشتری را جذب کند یا نه.

KPI های زیر میتوانند در اندازه گیری میزان تاثیرگذاری محتوای شما در جهت جذب مشتری بسیار کمک کند.

1- نرخ کلیک

میزان کلیک بر روی محتوای شما میتواند یکی از ساده ترین شاخص های اندازه گیری برای تاثیرگذاری آن باشد.

اگر میخواهید کاربران را به کلیک بر روی محتواهای بیشتر ترغیب کنید، باید به طور واضح یک CTA در انتهای هر محتوای خود داشته باشید. حالا این CTA میتواند ثبت نام، دانلود چیزی یا هر چیز دیگری باشد.

اگر میخواهید که کاربر تعداد محتوای بیشتری را ببیند میتوانید از قراردادن لینک متن های مرتبط در هر صفحه استفاده کنید.

2- هزینه ی جذب مشتری

میتوانید برای این کار هزینه ی کل کمپین خود را بر تعداد تمام مشتریان جذب شده تقسیم کنید. آنالیز محتوا و کانال هایی که منجر به جذب مشتری می شوند میتواند در جهت شناسایی بهترین نوع محتوا و همچنین بهترین کانال های ارتباطی کمک بزرگی بکند.

هدف: ایجاد فروش بیشتر

ایجاد فروش بیشتر

محتوا همزمان که برند شما را معروف تر میکند باید بتواند فروش بیشتری را نیز ایجاد کند. در نهایت میخواهید مخاطبان را به مشتری خود تبدیل کنید تا درآمد داشته باشید.

1- نرخ تبدیل

باید محتوای خود را برای بهبود نرخ تبدیل بهینه کنید. باید آنالیز کنید که چقدر از مشتریانی که جذب کرده اید در نهایت از شما خرید کرده اند. برای آنالیز میتوانید از طریق UTM هر بخش از محتوای خود را که خواستید آنالیز کنید.

بسیاری از برندهای بزرگ مثل آمازون محتوای خود را به صورت شخصی سازی شده تولید میکنند. حتی ایمیل هایی که میفرستند متناسب با سلایق کاربران و خریدهای قبلی آنان انجام می شود.

بخش پیشنهادات آمازون بر اساس اطلاعات مرورگر و خریدهای قبلی وی به او داده می شود. همین نکته در در دیجیی کالا هم به خوبی رعایت می شود. در نظر گرفتن این فرآیند باعث افزایش چشمگیر فروش خواهد شد.

2- طول مسیر خرید

یکی از مهم ترین مطالب در فروش اینترنتی کوتاه کردن فرآیند خرید مردم است. باید تا جای ممکن کوتاه شود تا فروش ما بیشتر شود. هر چقدر که فرآیند خرید طولانی تر باشد قطعا میزان فروش نیز کاهش پیدا میکند.

همچنین این فرآیند را باید آنالیز کنید تا بدانید از کدام کانال افراد سریع یا بیشتر خرید می کنند.

خودتان را به KPI های متداول بازاریابی محتوایی محدود نکنید.

شاخص های کلیدی عملکردی که در بالا اشاره کردیم از متداول ترین شاخص های دنیا بوده اند. این شاخص ها به راحتی و با ابزارهای مختلف قابل آنالیز و ردیابی هستند.

اما این به این معنی نیست که شما دیگر خودتان را فقط محدود به همین موارد بکنید. باید پای خود را فراتر گذاشته و از ابزار و شاخص های مختلف و پیچیده تری نیز استفاده کنید.

ایجاد و اندازه گیری KPI ها برای یک بار نباید انجام شود

فکر نکنید که یک کمپین زدید، شاخص ها را اندازه گیری کردید و حالا کمپین بعدی را طبق همان اطلاعات پیش ببرید. خیر! به هیچ عنوان.

هر کمپین و هر زمانی شرایط مخصوص به خودش را دارد. شما نمیتوانید بدون آنالیز زمان حال، به موفقیت خوبی برسید. باید از داده های قبلی در کنار داده های فعلی در جهت پیشرفت کمپین ها استفاده کرد.

اندازه گیری و آنالیز این شاخص ها یک فرآیند دائم التکرار است و متوقف نمی شود.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه