ویدیو از جمله بهترین محتواها برای ارائه دیتا به مخاطبین است. با استفاده از ویدیو می توانید بیشترین حجم داده را در کمترین زمان به بازدیدکنندگان ارائه کنید و علاوه بر آن ویدیو به علت درگیر کردن حواس مختلف، تاثیرگذاری دو چندانی نسبت به متن، تصویر و یا صوت به تنهایی خواهد داشت. اما همه اینها زمانی که ویدیوهای شما توسط کاربران دیده نشوند هیچ ارزشی ندارد! تکنیکهای «سئو ویدیو» کمک می کند تا ویدیوهایتان را در معرض دید کاربران قرار دهید و رتبه بهتری در جستجوهای گوگل داشته باشید.

طبق آمار در 62 درصد از جستجوهای گوگل ویدیوها نیز نمایش داده می شوند بنابراین ضروری است که اطلاعاتی در مورد آموزش سئو و به طور خاص در مورد «سئو ویدیو» به دست آورید. در ادامه با دایان افیلیت همراه باشید تا نکاتی را برای «بهبود سئو ویدیو» باهم بررسی کنیم. 

فایل PDF این مقاله را برای شما آماده کرده ایم

1- سئو ویدیو با اضافه کردن زیرنویس و کپشن

اضافه کردن کپشن به ویدیو

اضافه کردن زیرنویس و کپشن به ویدیوها باعث می شود که تعداد افراد بیشتری بتوانند از محتوای ویدیو شما استفاده کنند. زیرنویس و کپشن کمک می کند تا افراد بدون صدا نیز از محتوای ویدیو شما مطلع شوند. همچنین افراد ناشنوا برای برقراری ارتباط با ویدیویی که آماده کرده اید نیاز دارند تا محتوای آن را به صورت متنی دریافت کنند. همچنین متن اطراف یک object می تواند در “سئو ویدیو” با توجه به درک گوگل از آن محتوا کمک کند.

وقتی شما در 2 پاراگراف درباره یک موضوع صحبت می کنید و یک ویدیو در بین این 2 پاراگراف قرار می دهید، مسلما گوگل هم به این محتوای اطراف Object شما کار خواهد داشت و ارتباط آن را با عکس یا ویدیو بین آن دو پاراگراف بررسی خواهد کرد.

این کار مخاطبان شما را گسترش داده و استفاده از آن فیلم ها را ساده تر می کند.اضافه کردن زیرنویس و کپشن صرفاً برای درک بهتر مخاطب نیست، بلکه ربات های گوگل نیز می توانند به وسیله ی این کار درک بهتری از ویدیو داشته باشند و اینکار باعث بهبود جایگاه شما در رتبه بندی خواهد شد.

2- ویدیوی با کیفیت، رتبه بهتر در موتورهای جستجو

ساخت ویدیو با کیفیت

این انتخاب شما است که هر چندتا که میخواهید ویدیو در یک صفحه قرار دهید اما، گوگل فقط در صفحه یک ویدیو را لیست می کند. پس سعی کنید مهم ترین ویدیو را در صفحه بگذارید و سعی کنید که این ویدیو را به عنوان اولین ویدیو در صفحه بگذارید.

 • عوامل کلی: اگر سایت شما Mobile Frieendly باشد نیز شانس بیشتری برای کسب رتبه ی بهتر دارید.
 • اجزای سئو: عواملی که باعث بهبود رتبه می شود مثل کپشن، کلمات کلیدی، برچسب ها، متا تگ ها و عناوین هستند که میتوانند تفاوت ها را رقم بزنند.
 • کیفیت محتوا: باید ویدئویی تولید کنید که از همه نظر با کیفیت باشد. چون ربات های گوگل علاوه بر مرتبط و با کیفیت بودن مطالب شما به کیفیت ویدئو نیز توجه دارند. سعی کنید ویدئوهایتان صدای واضح، نورپردازی خوب و به طور کل دارای کیفیت بالایی باشد.

3- سئو ویدیو با طراحی کاور جذاب برای افزایش CTR

خیلی واضح است که در سئو ویدیو یکی از مهم ترین موارد، بهبود CTR است. اگر نرخ کلیک بر روی ویدیوی شما بالا باشد مسلما ویدیوی شما شانس بیشتری برای قرارگرفتن در رتبه های بالاتر را خواهد داشت.

اولین چیزی که مخاطبان از ویدیوی شما می بینند، کاور فیلم شما است. یک کتاب را نباید از روی جلد آن قضاوت کرد اما فیلم را چرا! 

کاور ویدیوی شما حرف های زیادی برای گفتن دارد. کاور فیلم یک داستان خیلی کوتاه قبل از شروع فیلم است. هر چقدر این کاورها جذاب و بهتر طراحی شده باشند مسلما تررافیک بیشتری را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

اجازه ندهید که کاور فیلم شما به صورت تصادفی انتخاب شود، حتما خودتان برای ویدیوهایتان یک کاور طراحی و انتخاب کنید.

4- ایجاد بک لینک با محتوای جذاب

یکی از مهم ترین اهداف ویدیوهای با رتبه های بالا، ساخت بک لینک های با کیفیت است. این بک لینک های از اشتراک گذاری ویدیوها بر روی پلتفرم های مختلف می آید. اما نکته ای وجود دارد این است که هیچ کس نمی خواهد فیلم هایی کسل کننده و تکراری را برای دوستان خود ارسال کند. ویدیویی ارسال می شود که جذاب و نوآورانه باشد. ویدیوهای کاربر پسند به سرعت در فضای اینترنت بین کاربران دست به دست می شوند و می توانند یک بازاریابی ویروسی برای شما به ارمغان بیاورند. 

حالا ما چندتا از متداول ترین مدل ویدیوها را که باعث به اشتراتک گذاری می شود را بیان می کنیم:

 • محتوای خنده دار یا Fun: این روزها با به وجود آمدن انواع گرفتاری های مالی، اعصاب و روانی و … مردم به دنبال کمی لبخند هستند. پس محتواهای طنز و خنده دار میتوانند باعث ازایش تعامل کاربر با شما شود.
 • محتوای احساسی: ویدئوهایی که احساس مخاطب را برانگیزد، قابلیت اشتراک گذاری زیادی دارند. منظور ما محتوای غم انگیز نیست، هر احسااسی میتواند قابل به اشتراک گذاشته شدن را داشته باشد.
 • محتوای آموزشی: فیلم هایی که در بخش آموزشی باشند نیز میتوانند فروش زیادی داشته باشند. چون به افراد مختلف در حال آموزش هستند و این مسئله میتواند باعث افزایش به اشتراک گذاشته شدن شود.

تولید اینگونه محتواها که برای کاربران مفید هستند و یا آن ها را سرگرم می کنند، در صورتی که در راستای اهداف بیزینس و کسب و کار باشد، بازاریابی محتوا نامیده می شود. 

5- میزبانی ویدئوی شما

میزبانی ویدئو

خیلی از کسب و کارها از یوتیوب یا آپارات برای میزبانی ویدیوهای خود استفاده میکنند. این کار باعث کاهش هزینه ها و در عوض افزایش سرعت لود خواهد بود. اگر در وبسایت خودتان ویدیو را آپلود کنید موقعی که آن ویدیو به اشتراک گذاشته شود، برند و سایت منشا نیز به خوبی شناخته می شود. یک ویدیو در هر صفحه می تواند استراتژی خیلی مناسبی برای بهبود سئو باشد.

اگر ویدیوی خود را در جایی به جز سایت خودتان آپلود کردید، حواستان باشد که لینک آن صفحه را در توضیحات آن فیلم قرار دهید. این کار باعث افزایش شانس دیده شدن لینک و سایت خواهد شد.

6- بهینه سازی SiteMap برای دسترسی بهتر به ویدیو

اگر گوگل یا ربات های دیگر به سختی به محتوای شما دسترسی داشته باشند، خب مسلما وضعیت رتبه گیری آن محتوا هم سخت تر خواهد بود. پس اگر قرار است سئو ویدیو را به خوبی انجام دهیم، بهتر از کار را برای گوگل خیلی راحت کرده و محتوای خود را در دسترس آن قرار دهیم. اینطوری خیلی سریع و راحت تر آن را پیدا خواهد کرد و وضعیت رتبه بندی محتوای ما نیز بهبود خواهد یافت.

پیاده سازی سایت مپ در حرف شاید خیلی سخت باشد اما در عمل کار بسیار راحتی است. افزودن سایت مپ مانند افزودن زبانی دیگر به ویدیو برای راهنمایی بهتر است. این کار باعث می شود که ربات های مختلف ویدیو ها را بهتر پیدا و درک کنند.

سایت مپ دارای تمام موارد کمی برای آن ویدیو مانند توضیحات، مدت زمان، عنوان، مکان محتوا و تاریخ انقضای آن است. اکثر مارکترها از تولید سایت مپ غافل می شوند.

7- بهبود رتبه ویدیو با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم ترین نکات سئو مدرن است، اما نباید هر کلمه کلیدی ای را انتخاب کرد. موقعی که شما یک ویدیو را انتشار می دهید، میتوانید با آنالیز آن بفهمید که کدام کلمات برای شما بهترین نتیجه را داشته است.

کلمات کلیدی بر روی بخش های مختلفی از محتوای شما مییتواند تاثیرگذار باشد مانند طول و اصطلاحات. کلمات کلیدی بلند یا همان Long-Tail-Keywords ترافیک بسیار زیاد و موثری را می تواند راهی سایت شما بکند.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی 7 گام ساده اما بسیار کارساز برای بهبود رتبه ویدیو در موتورهای جستجو اشاره کردیم. از جمله کاربردهای اصلی ویدیوها در بازاریابی، به کار بردن تکنیک های ویدیومارکتینگ در زمینه بازاریابی های اینترنتی است. برای کسب اطالاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله ویدیو مارکتینگ از دایان افیلیت را مطالعه کنید. بنابراین اگر از فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ هستید، توصیه می کنم از قدرت محتواهای ویدیویی غافل نشوید و حتما از آن در بازاریابی های اینترنتی و انتقال داده به مخاطبانتان استفاده کنید. تکنیک های سئو ویدیو کمک می کنند تا موتورهای جستجو درک بهتری از محتوای ویدیو شما داشته باشند و در نتیجه ویدیو را در دیدرس کاربران هدف شما قرار دهند.

منبع: digital marketing institute

سوالات متداول

سئو ویدیو چیست؟

تمامی اقداماتی که انجام می شود تا موتورهای جستجو درک بهتری از محتوای یک ویدیو داشته باشند را سئو ویدیو می گوییم. انجام کارهایی مانند اضافه کردن توضیحاتی و یا عنوانی در مورد موضوع یک ویدیو و یا اضافه کردن زیرنویس به محتوای یک ویدیو، از نمونه فعالیتهایی است که در جهت سئو ویدیو انجام می شود. 

آیا رتبه گرفتن ویدیو در موتورهای جستجو کار مشکلی است؟

ممکن است به نظر برسد سئو ویدیو به نسبت سئو متن، کار سختتری است اما با به کار گیری برخی نکات می توانید محتوای ویدیو خود را به موتورهای جستجو بفهمانید و کمک کنید که ویدیوی شما در معرض دید مخاطبین قرار بگیرد. درک محتوای یک ویدیو برای موتورهای جستجو کار سختتری است اما سئو ویدیو مساله پیچیده ای نیست و کافیست برخی نکات را رعایت کنید.

افزونه برای سئو ویدیو در وردپرس چیست؟

با استفاده از پلاگین یوست در وردپرس میتوانید از کامل بودن نکات سئو در ویدیو خود مطمئن شوید. 

چرا سئو کردن ویدیوها مهم است؟

درک مفاهیم ارائه شده در تصویر و یا ویدیو برای موتورهای جستجو مانند گوگل به نسبت محتواهای متنی کار سختتری است و این مساله باعث می شود سئو کردن تصاویر و محتواهای ویدیویی اهمیت ویژه ای داشته باشد 

چطور میتوانم محتواهای ویدیویی را سئو کنم؟

1. ویدیوهای با کیفیت تولید کنید.
2. به ویدیوها زیرنویس و کپشن اضافه کنید.
3. ویدیوهایی تولید کنید که به مخاطبان ارزشی را منتقل کنند. این ویدیوها میتوانند آموزشی یا سرگرم کننده باشند.
4. کاورهای مناسب برای ویدیوهای خود در نظر بگیرید.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلاممم
  اقاا چرا بهینه سازی ویدیو اهمیت داره؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   تیر 11, 1401 2:49 ب.ظ

   سلام
   آمار و ارقام نشون میدن که طرفداران محتوا ویدئویی خیلی بیشتر از متنی و عکسی هستند و پیش بینی میشه که این تعداد در سال های آینده بیشتر هم بشه. جدا از این قضیه، صفحاتی که از ویدئو استفاده می کنند رتبه های بهتری میگیرند و در نتیجه مخاطبانشان نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین بهینه سازی ویدئو خیلی اهمیت بالایی داره و تاثیر مثبت بسزایی روی رشد صفحه و سایت شما داره .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست